Muutmisel on isikukaitsevahendi ohutusnõuete regulatsioon
Mis on muudatuse eesmärk?
Nõuded isikukaitsevahenditele tulenevad edaspidi otsekohalduvast EL määrusest, mis kehtestab ühisturul olevate isikukaitsevahendite vastavuse tagamise nõuded.
Keda mõjutab?
Muudatus mõjutab isikukaitsevahendite tootjaid, riigi turujärelevalveasutusi (Tööinspektsioon ja Tarbijakaitseamet), isikukaitsevahendite kasutajaid (sh töötajad, kes kasutavad isikukaitsevahendeid) ja tööandjaid, kelle töötajad kasutavad isikukaitsevahendeid.
Mis on olulisemad muudatused?
- Muutuvad mõnede isikukaitsevahendite tüüpide ohukategooriad
EL määruse kohaselt paigutuvad mõnede isikukaitsevahendite tüübid praegusest madalamast ohukategooriast kõrgemasse: nõrkade löökide ja vibratsiooni eest kaitsvad isikukaitsevahendid liiguvad 1. ohugrupist 2. ohukategooriasse ning isikukaitsevahendid, mis on seotud kahjuliku bioloogilise toimeainega, uppumisega, käsimootorsaagide põhjustatud sisselõigetega, kõrgsurvejugadega, kuulihaavadega, noatorgetega või kahjuliku müraga liiguvad 2. ohugrupist 3. ohukategooriasse. Ohukategooria muutumine muudab ka neile isikukaitsevahenditele kohalduvad vastavushindamismenetlusi.
EL määruse jõustumisega kaasneb kulu tootjale, kui toodetav isikukaitsevahend klassifitseerub nüüd rangemasse ohukategooriasse (2. ja 3. ohukategooria), mis toob kaasa rangemad vastavushindamismenetlused.
- Määruse kohaldusala laieneb.
EL määrus hõlmab kuumuse eest kaitseks ette nähtud isiklikuks kasutamiseks mõeldud isikukaitsevahendeid ja sportimisel enesekaitseks mõeldud isikukaitsevahendeid, mida sotsiaalministri määrus välistas.
- Sotsiaalministeerium teeb ettepaneku anda professionaalseks kasutamiseks mõeldud isikukaitsevahendite turujärelevalve üle Tööinspektsioonilt loodavale Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ametile.
Turujärelevalveasutused isikukaitsevahendite osas on Eestis Tarbijakaitseamet ja Tööinspektsioon. Riigireformi käigus on hetkel päevakorral Tehnilise Järelevalve Ameti ja Tarbijakaitseameti liitmine ühtseks asutuseks.
Eeltoodud töökorraldus võimaldaks tulevikus kogu isikukaitsevahendite valdkonna kompetentsi, sh isikukaitsevahendite turul vaba liikumist reguleerivate nõuete tundmise, paremat koondumist ühte asutusse.
Millal muudatused jõustuvad?
EL määrus jõustub 21. aprillil 2018. a.
Arvamused on oodatud hiljemalt 23. aprilliks e-posti aadressile merike.koppel[at]koda.ee. Eelkõige ootame ettevõtjate tagasisidet küsimusele, kas edaspidi võiks isikukaitsevahendite osas järelevalvet teostada Tööinspektsiooni ja Tarbijakaitseameti asemel üksnes Tarbijakaitseamet.
Ettevõtjatelt laekunud tagasiside põhjal koostame kaubanduskoja seisukoha, mille edastame Sotsiaalministeeriumile.