23.04.2019
Muutuvad meretööga seotud laevapere töö- ja elamistingimuste ning kindlustamise korrad
Väljatöötamisel on seaduseelnõu, mille tulemusena muutuvad muuhulgas nõuded kalalaevadel töötavate isikute elamis- ja töötingimusele, tagatakse laevapere hülgamisel isikute kojujõudmine, samuti kulude hüvitamine tööga seotud haigus- või surmajuhtumi korral.
Mis on muudatuste eesmärk?
Võtta Eesti seadustesse üle kahe EL-i direktiivi (2017/159 ja 2018/131) ja ILO meretöö 2016. aasta konventsiooni muudatused.
Keda mõjutab?
- Meretööga seotud ettevõtteid, reedereid, laevaperesid, kalalaevadel töötavaid isikuid
Mis on olulisemad muudatused?
- Kuigi ELi liikmesriigi lipu all sõitvatel laevadel töötavate kalurite töö- ja elamistingimusi parandanud sätted on meretööseaduses kirjas juba varasemast ajast, siis kehtisid need seni üle 24 meetri pikkustele kalalaevadele. Seoses direktiivide ülevõtmisega laienevad osad sätted nüüd aga ka alla 24-meetristele kalalaevadele, näiteks töötajate toitlustamise kohustus pikemate merereiside vältel, kohustus tagada laevapere liikmele meditsiiniabi andmine laeval, reederi kohustus kanda haigele või vigastatud laevapere liikmele laevas või tervishoiuteenuse osutaja juures meditsiiniabi andmisega seotud kulud, sealhulgas toidu- ja majutuskulud, laevapere liikme kojusõidu korraldamise kohustus välisriigi sadamast.
- Laevapere liikmete õiguseid laeva hülgamise korral hakkab tagama finantstagatissüsteem, mida kasutatakse juhul, kui reeder ei kata laevapere liikme kodumaale tagasisõidu kulusid. Samuti reguleeritakse kaht uut olukorda: reeder on 1) jätnud laevapere liikme ilma vajalikust ülalpidamisest ja toetusest või 2) muul moel ühepoolselt lõpetanud laevapere liikmega töösuhte, sh jätnud talle maksmata lepingujärgse töötasu vähemalt kahe kuu eest. Lisaks kehtestatakse finantstagatissüsteemi käsitlevad miinimumnõuded, mille kohaselt tuleb maksta hüvitist lepinguliste nõuete korral, mis on seotud laevapere liikme surma või pikaajalise töövõimetusega tööõnnetuse, kutsehaiguse või ametialase ohu tõttu.
- Muutub ka meretöötunnistuse väljaandmise kord. Nimelt võimaldatakse pikendada olemasolevat meretöötunnistust kuni uue tunnistuse välja andmiseni, kui mingil põhjusel ei ole olemasoleva tunnistuse kehtivuse lõppemisel kohe uut tunnistus välja anda ning laev vastab seadusest tulenevatele nõuetele. Meretöötunnistuse pikendamise võimalust kehtiv õigus ette ei näe.
Millal plaanitakse muudatused jõustada?
Kümnendal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist.
Ettevõtjate arvamused on oodatud hiljemalt 02. maiks e-posti aadressile Heikki.Vosu[at]koda.ee. Ettevõtjatelt laekunud tagasiside põhjal koostame kaubanduskoja seisukoha, mille edastame sotsiaalministeeriumile.