Ohtlike ainete käitlemise nõuded muudetakse rangemaks
Mis on muudatuste eesmärk?
Eelnõu eesmärk on viia kehtivad töökeskkonna keemiliste ohutegurite piirnormid ning kantserogeensete ainete töötervishoiu ja -ohutuse nõuded vastavusse direktiividega ning vähendada töötajate kokkupuudet töökeskkonnas esinevate kantserogeensete ja mutageensete ainetega, mis võivad ohustada töötajate tervist ja põhjustada vähki.
Keda mõjutab?
Muudatused puudutavad kõiki tööandjaid, kelle ettevõtetes võivad töötajad tööprotsesside käigus puutuda kokku kantserogeense ainega, millele kehtestatakse uued või senisest rangemad nõuded (peamiselt tööstussektoris: keemia-, puidu-, mööbli- ja metallitööstuses, kummi- ja plasttoodete tootmises, lisaks ehitus- ja transpordisektoris).
Samuti akrediteeritud mõõtelaboreid, kes mõõdavad õhus ohtlike kemikaalide sisaldust.
Mis on olulisemad muudatused ettevõtjatele?
- 18 kantserogeensele ainele kehtestatakse senisest rangemad nõuded (kõik muudatused toodud seletuskirja tabelis 1 (lk 5))
Tööandja peab korraldama täiendava töökeskkonna riskianalüüsi ning vajaduse korral tegema ohtlike ainete sisalduse mõõtmised töökeskkonnas, töötajate ja töökeskkonnavolinike täiendava juhendamise, töö ümberkorraldamise, ventilatsioonisüsteemi parendamise, võtma kasutusele uusi isikukaitsevahendeid jne.
- täiendavalt lisanduvad tööprotsessid, mille puhul tuleb jälgida kantserogeenide käitlemise nõudeid:
1) tööprotsessid, kus töötaja võib kokku puutuda sissehingatava kristallilise ränidioksiiditolmuga;
2) tööprotsessid, kus töötaja nahk võib kokku puutuda mineraalõlidega, mida on eelnevalt kasutatud sisepõlemismootorites mootori liikuvate osade määrimiseks ja jahutamiseks;
3) tööprotsessid, kus töötaja võib kokku puutuda diiselmootorite heitgaasidega.
Millal muudatused jõustuvad?
Määruse muudatused jõustuvad eri aegadel. Määruse esimesed muudatused jõustuvad 17. jaanuaril 2020. a.
Erisused muudatuste jõustumisel on selliste ainete puhul nagu kroom(VI)ühendid (uus piirnorm jõustub 17.01.2020 ja rangem piirnorm jõustub 17.01.2025) ning diiselmootorite heitgaasid (21.02.2023 ja 21.02.2026). Jõustumisaeg 21.02.2021 kehtib järgmiste ainete puhul: trikloroetüleen, 4,4´metüleendianiliin, etüleendibromiid, polütsükliliste aromaatsete süsivesinike segud, eelkõige benso[a]püreeni sisaldavad segud ja mineraalõlid, mida on eelnevalt kasutatud sisepõlemismootorites mootori liikuvate osade määrimiseks ja jahutamiseks.
Ettevõtjate arvamused on oodatud hiljemalt 26.augustiks e-posti aadressile merike.koppel[at]koda.ee. Ettevõtjatelt laekunud tagasiside põhjal koostame kaubanduskoja seisukoha, mille edastame Sotsiaalministeeriumile.