17.05.2017
Plaanitakse muuta tööandja tööohutuse ja -tervishoiualaseid kohustusi
Sotsiaalministeerium on koostanud töötervishoiu ja tööohutuse seaduse muudatuste väljatöötamise kavatsuse, mis sisaldab ka mitmeid koja ettepanekuid. Näiteks pikendatakse töötaja tervisekontrolli saatmise aega ning kaotatakse ebavajalikud teavituskohustused. Kuidas võiks tööandja halduskoormust veelgi vähendada? Ootame ettepanekuid hiljemalt 6. juuniks.
Mis on olulisemad muudatused?
- Edaspidi võib tööandja saata töötaja esmasesse tervisekontrolli katseaja jooksul, mitte enam tööle asumise esimesel kuul. Teatud ohutegurite, näiteks kantserogeenide esinemisel või öötöö korral, tuleb tervisekontroll korraldada enne vastava ohuga kokkupuudet.
- Töötaja juhendamine muutub lihtsamaks. Sissejuhatava, esmase ja täiendjuhendamise ning väljaõppe asemel jääb ainult juhendamine ja väljaõpe ning tööandja saab otsustada, kuidas ja kes selle läbi viib, võttes arvesse töö eripära, keerukust ja ohtlikkust.
- Sätestatakse tingimused, millal tuleb töökeskkonnavolinikule ja töökeskkonnanõukogu liikmele korraldada täiendõpe täienduskoolitusasutuses ning millal võib täiendõpet tööandja ise läbi viia. Ise võib täiendõpet läbi viia juhul, kui töökeskkonda tekivad uued ohutegurid või terviseriskid (näiteks uue tehnoloogia kasutusele võtmisel) ning tööandja omab vajalikke teadmisi ja oskusi.
- Esmaabiandjate ja esmaabivahendite tagamine muutub paindlikumaks. Tööandjale antakse võimalus ise otsustada, kuhu esmaabiandja määrata ja kui palju neid peaks olema, sõltuvalt ettevõtte tegevuse ohtlikkusest, töötajate arvust jms. Lisaks kaotatakse ära kohustuslik esmaabivahendite nimekiri. See muutub soovituslikuks.
- Tuuakse sisse psühhosotsiaalsete ohutegurite mõiste, mis tähendab, et edaspidi tuleb tööandjal tähele panna ka näiteks ebavõrdset kohtlemist, kiusamist, ahistamist ja pingelisi suhteid teiste isikutega, ning vajadusel rakendada abinõusid nende tegurite mõju vähendamiseks.
- Tööandja ei pea enam Tööinspektsioonile raporteerima väiksemaid tööõnnetusi, nagu näiteks marrastused või pindmised kriimustused. Uurimisraport tuleb edaspidi esitada vaid juhul, kui õnnetusega kaasneb ajutine töövõimetus, raske kehavigastus või surm.
- Kaotatakse tööandja kohustus teavitada Tööinspektsiooni oma tegevuse alustamisest või tegevusala muutmisest, töökeskkonnanõukogu moodustamisest ja töökeskkonnanõukogu viimase 12 kuu tegevusest.
Millal plaanitakse muudatused jõustada?
Muudatused plaanitakse jõustada eeldatavalt 2018. a teises pooles. Eelnõu on plaanis kooskõlastamisele saata käesoleval aastal.
Palume ettevõtjate tagasisidet selle kohta, milliseid muid probleeme näete töökeskkonnaga seotud regulatsioonis ning kuidas võiks neid lahendada. Ettevõtjate arvamused ja ettepanekud on oodatud hiljemalt 6. juuniks e-posti aadressile marko[at]koda.ee. Tagasiside põhjal koostame ja edastame sotsiaalministeeriumile kaubanduskoja seisukoha.