25.04.2019
Probleemtoodetega seotud määruse muudatused
Keskkonnaministeeriumis on valminud probleemtoodetega seonduva määruse muudatused, millega täpsustatakse elektri- ja elektroonikaseadmetega seotud sätteid. Muudatused on peamiselt positiivse mõjuga, sest toovad kaasa toodete eluea pikendamise ning kasutuse jätkumise, võimaldades varuosasid korduskasutada.
Mis on muudatuste eesmärk?
Eelnõu eesmärk on võtta Eesti õigusesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2017/2102, millega muudetakse direktiivi 2011/65/EL teatavate ohtlike ainete kasutamise piiramise kohta elektri- ja elektroonikaseadmetes.
Keda mõjutab?
Peamiselt elektri- ja elektroonikaseadmete remondiga ning järelturu müügiga tegelevaid ettevõtteid.
Mis on olulisemad muudatusettepanekud?
- Edaspidi loetakse elektri- ja elektroonikaseadmeks ka kahe energiaallikaga või mitme funktsiooniga elektri- ja elektroonikaseadmeid, kus ainult üks funktsioonidest kasutab elektrit või magnetvälja. Näiteks muruniiduk, millel on nii bensiini- kui ka elektrimootor (mitu erinevat energiaallikat), või patareidega häält tegevad mängukarud (mitu funktsiooni).
- Turule laskmise keeldu ei kohaldata selliste elektri- ja elektroonikaseadmete remondiks, korduskasutuseks, funktsioonide ajakohastamiseks või võimsuse suurendamiseks mõeldud kaablitele või varuosadele, mis jäid välja direktiivi 2002/95/EÜ kohaldamisalast ning mis lastakse turule alates 2019. aasta 22. juulist.
- Eelnõuga täpsustatakse elektri- ja elektroonikaseadmete rühmi ja tingimusi, millistes seadmetes ja millal võib varuosi korduskasutada.
- Täpsustatakse erinevate seadmete (meditsiini-, seire- ja kontrolliseadmete kategooriad) turule laskmise tähtajad ning lisatakse täiendusena need elektri- ja elektroonikaseadmed, mis jäid välja direktiivi 2002/95/EÜ reguleerimisalast ning mis lastakse turule alates 2019. aasta 22. juulist.
Millal jõustuvad muudatused?
Hiljemalt 2019. aasta 12. juunil
Ettevõtjate arvamused on oodatud hiljemalt 7. maiks e-posti aadressile marko[at]koda.ee. Ettevõtjatelt laekunud tagasiside põhjal koostame kaubanduskoja seisukoha, mille edastame keskkonnaministeeriumile.