Riik hakkab pakkuma ettevõtjatele tuge välismessidel osalemiseks
Mis on eelnõu eesmärk?
Toetuse andmise eesmärk on aidata Eesti väikese ja keskmise suurusega ettevõtjatel (edaspidi VKEdel) olla rahvusvaheliselt konkurentsivõimelisemad ning suurendada eksporti turundustegevuste kaudu välisturgudel. Toetuse andmise tulemusena peaks kasvama eksportivate VKEde arv, ettevõtjate müügitulu ja tööhõive kasv toetust saanud ettevõtetes.
Keda mõjutab?
Toetuse sihtgrupiks on töötlevas tööstuses ning nutika spetsialiseerumise kasvualade valdkonnas tegutsevad VKEd.
Millised on toetuse saamise tingimused?
- Toetust antakse Eesti äriregistrisse kantud VKE-le välismessil eksponendina osalemiseks. VKE on ettevõte, kus töötab vähem kui 250 töötajat, tema aastakäive on kuni 50 miljonit eurot ja bilansimaht kuni 43 miljonit eurot.
- Abikõlblikeks kuludeks on messikorraldajale makstavad välismessi registreerimiskulu, messistendi pinna üürikulu, välismessi kindlustuskulu,, messipääsme ja akrediteerimiskulu, eksponendi sissekandmise kulu messi ametlikku kataloogi ja elektroonilisse andmebaasi ning messikorraldajalt või tema partnerilt ostetud haldusteenuste kulu. Abikõlblikuks kuluks ei loeta ettevõtja reisimisega seotud kulusid.
- Projekti abikõlblik periood lõppeb taotluses ja taotluse rahuldamise otsuses märgitud kuupäeval, kuid mitte hiljem kui 31. augustil 2023. a. Projekti maksimaalne periood on 24 kuud.
- Toetuse minimaalne summa projekti kohta on 3000 eurot ja maksimaalne summa 50 000 eurot. Toetuse maksimaalne osakaal projekti kohta abikõlblikes kuludes on 80% ja omafinantseeringu määr on minimaalselt 20%.
- Toetuse taotluste esitamine toimub jooksvalt ning taotlusi menetletakse nende esitamise järjekorras. Taotlemise avamisest teavitab rakendusüksus (Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus) oma veebilehel.
- Taotlejale ja partnerile antud vähese tähtsusega abi (edaspidi VTA) ei tohi kogusummana jooksva majandusaasta ja kahe eelneva majandusaasta jooksul ületada 200 000 eurot. Ühtlasi kehtestatakse, et VTA hulka loetakse ka muu avaliku sektori rahaline panus käesoleva projekti omafinantseeringus.
- Toetuse mõjususe hindamiseks esitab toetuse saaja aasta peale projekti lõppu tagasiside messil osalemise edukuse kohta. Messil osalemise tulemuslikkust mõõdetakse küsitlusega.
- Välismessidel osalejatelt eeldatakse, et neil on olemas piisav tootmis-ja müügivõimekus. Määruse alusel hinnatakse piisavalt võimekaks ettevõtteid, kes suudavad tagada kõik messil osalemisega seotud kulud, arvestades keskmiseks messil osalemisega seotud kuluks 10 000 eurot messi ja ettevõtja kohta. Taotleja majandusaasta käive peaks olema vähemalt 100 000 eurot.
Millal määrus jõustub?
Määrus jõustub kolmandal päeval pärast selle avaldamist Riigi Teatajas. Hetkel ei ole teada täpset jõustamise kuupäeva.
Ettevõtjate arvamused on oodatud hiljemalt 07.maiks e-posti aadressile merike.koppel[at]koda.ee.
Ettevõtjatelt laekunud tagasiside põhjal koostame kaubanduskoja seisukoha, mille edastame Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumile.