15.07.2019
Riik plaanib muuta loomse toidu käitlemise hügieeninõudeid jaekaubandusettevõttes
Maaeluministeerium soovib kehtestada jaekaubandusettevõttes väikeses mahus loomse toidu käitlemise hügieeninõuded ja turustatava toidu kogused, kui tegevus on kohaliku ulatusega. Anna teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest.
Keda mõjutab?
Määrus mõjutab ettevõtteid, kes käitlevad ja töötlevad toitu ning hoiustavad toitu müügikohas või tarnivad toitu lõpptarbijale (nt toitlustusettevõttele, kauplusele, kaupluse jaotuskeskusele, hulgimüügipunkti).
Mis on olulisemad muudatused?
- Eelnõu kehtestab loomse toidu käitlemise ja turustamise nõuded jaekaubandusettevõttele, mis töötleb loomset toitu ja turustab seda teisele jaekaubandusettevõttele, sh majutus- ja toitlustusettevõttele.
- Kui jaekaubandusettevõtte poolt turustatava loomse toidu kogus nädalas on kuni 50% töödeldud loomse toidu üldkogusest (st lõpptoodangust), tuleb ettevõttes järgida Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EÜ) nr 852/2004 sätestatud hügieeninõudeid.
- Kui sama ettevõte turustab nädalas üle 50% töödeldud loomse toidu üldkogusest (st lõpptoodangust) teise jaekaubandusettevõttesse, tuleb selles ettevõttes täita lisaks eelnevalt nimetatud määrusele ka Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EÜ) nr 853/2004 sätestatud loomse toidu hügieeni erinõudeid.
- Kui toidu käitlemine toimub teisaldatavas või ajutises käitlemiskohas või eramus ning seal valmistatakse regulaarselt toitu selle turuleviimiseks, siis sellisel juhul võib loomset toitu turustada teisele jaekaubandusettevõttele kuni 75% töödeldud loomse toidu kogusest nädalas, täites määruses (EÜ) nr 852/2003 sätestatud hügieeninõudeid.
- Kui käitleja turustab teisele jaekaubandusettevõtjale nädalas üle 75% töödeldud loomse toidu üldkogusest, tuleb ettevõttes lisaks määruses (EÜ) nr 852/2004 sätestatud hügieeninõuetele täita määruses (EÜ) nr 853/2004 sätestatud loomse toidu hügieeni erinõudeid.
- Eelnevad nõuded hakkavad kehtima üksnes sellele jaekaubandusettevõttele, kes tegeleb toidu kohaliku turustamisega. Kohalikuks turustamiseks loetakse loomse toidu turustamist ühelt jaekaubandusettevõtjalt teisele jaekaubandusettevõtjale, kelle ettevõte asub jaekaubandusettevõttest kuni nelja tunni või saarte ja mandri äärealade puhul kuni kuue tunni veoaja kaugusel.
- Hetkel kehtiv põllumajandusministri määrus „Jaekaubandusettevõttes loomse toidu töötlemise ja selle turustamise hügieeninõuded” tunnistatakse kehtetuks.
- Erinevalt kehtivast määrusest ei kehtesta eelnõu enam nõudeid jaekaubandusettevõttes erinevat liiki loomse toidu, näiteks hakkliha ja hakklihast lihavalmististe valmistamise ja tarnimise kohta toitlustusettevõttele.
- Erinevalt kehtivast määruses ei sisalda eelnõu eraldi nõudeid ka värske liha ja muu loomse toidu käitlemise ja turustamise kohta.
Millal plaanitakse muudatused jõustada?
1. juulil 2020. a
Anna teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 22. juuliks e-posti aadressile merike.koppel[at]koda.ee. Seejärel saadame ettevõtjate tagasiside maaeluministeeriumile.