Toetusmeede elektritootjatele
Mis on toetuse üldine eesmärk?
Toetus peab edendama energiasektori moderniseerimist, mitmekesistamist ja jätkusuutlikku ümberkujundamist.
Kes saavad toetust taotleda?
Taotleja põhitegevusala peab olema elektri tootmine ning ta peab kuuluma Euroopa Liidu kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguse ühikutega kauplemise süsteemi.
Millised on muud olulisemad nõuded taotlejale?
- Taotleja peab olema Eesti äriregistris registreeritud ettevõtja, kellel on tasutud riiklikud maksud ega ole maksuvõlga ning kelle majandustegevus ei ole lõppenud ega peatatud.
- Taotlejal ega tema esindajal ei tohi olla karistusseadustiku rikkumist paragrahvide alusel, mis käsitlevad kelmust, soodustuskelmust, Eestis ilma seadusliku aluseta viibiva välismaalasele töötamise võimaldamist, tegevusloata ja keelatud majandustegevust, ärikeelu ja teataval erialal või ametikohal töötamise keelu rikkumist ning audiitor- ja erikontrolli tulemuste esitamata jätmist ja ebaõiget esitamist.
Kui suur on toetus?
- Vastavalt ELi direktiivile on Eestil lubatud elektritootjatele tasuta eraldada kuni 40% lubatud heitkoguse ühikute (edaspidi LHÜ) kogusest, mille riik saab kauplemisperioodil 2021–2030 panna enampakkumisele. Hetkel ei ole veel teada, kui suure koguse saab Eesti enampakkumisele panna.
- Toetuse suurus on kuni 70% projekti kogumahust.
- Kui konkursi käigus parimaks osutunud taotlus soovib projektile toetust maksimaalses ulatuses ja konkursi kaudu eraldatavate LHÜde turuväärtus on väiksem või võrdne taotluses esitatud sooviga, saab parimaks valitud taotlus kõik konkursi kaudu eraldatavad LHÜd endale. Kui aga parimaks osutunud taotluses soovitakse toetust vähem, kui on konkursi kaudu eraldatavate LHÜde turuväärtus, on KIKil võimalik pakkuda toetust ka paremusjärjestuse alusel järgmistele taotlustele.
Millised nõuded kehtivad taotlusele?
- Taotluses tuleb kirjeldada projekti, millele toetust soovitakse saada.
- Taotleja peab esitama tasuvusanalüüsi, mis sisaldab arvutusi kasvuhoonegaaside heitkoguse netovähendamise ja CO2-heite vähendamise kohta.
- Esitatud projekt peab olema kooskõlas riiklike arengukavadega.
- Projekti tulemusel peab vähenema energiasektori kasvuhoonegaasi koguheide, suurenema riigi energiasektori ressursitõhusus ning samuti peab suurenema energiasektori väärtusahelas loodav lisandväärtus.
- Projekti tulemusel tuleb saavutada sihttase, mis on vähemalt 35% kasvuhoonegaaside heitkogus vähenemine võttes arvesse lähtetaset. Lähtetase on konkursile eelneva kolme kalendriaasta keskmine kasvuhoonegaaside heitkogus.
- Taotluses kirjeldatud saavutatavad eesmärgid ei tohi olla juba varem vastu võetud keskkonnaotsuste tulemus.
- Projekti elluviimisega ei tohi suurendada turupõhist energianõudlust.
- Toetus ei tohi suurendada väga heitemahuka elektritootmise rahalist elujõulisust. Eestis on põlevkivist toodetava elektrienergia eriheide Euroopa suurim. Selle tõttu peab KIK hindama, et toetades projekti põlevkivienergeetika moderniseerimiseks ei toetata ühtlasi ka heitemahuka elektritootmise jätkamist.
Mis on muud olulised tingimused?
- Elektritootjale annab toetust KIK konkursi kaudu.
- KIK viib konkursi läbi ühe taotlusvooru kaudu, mille alusel toetust saav projekt või projektid välja valitakse.
- KIK avaldab konkursi teate oma veebilehel ja vähemalt ühes üleriigilises päevalehes.
- Elektritootja peab taotluses sisalduva projekti tegevuse lõpetama hiljemalt 2028. aasta 31. detsembril.
Millal määrus jõustub?
Määrus plaanitakse jõustada 2021. aasta 1. jaanuaril. Hetkel ei ole teada, millal valitsus kuulutab välja konkursi LHÜde tasuta eraldamiseks.
Anna teada, mida arvad toetuse saamise tingimustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 12. augustiks e-posti aadressile marko[at]koda.ee. Seejärel saadame ettevõtjate tagasiside keskkonnaministeeriumile.