Ühtlustamisel on ühendusesisesed käibemaksureeglid
Mis on muudatuste eesmärk?
Eesmärk on tulenevalt käibemaksudirektiivist ühtlustada nõudmiseni varu ja aheltehingute suhtes kohaldatavaid käibemaksureegleid liikmesriikides.
Samuti käibemaksu korrigeerimine, kui võõrandatud kauba või osutatud teenuse eest on osaliselt või täielikult jäetud tasumata.
Keda mõjutab?
Kavandatavad muudatused mõjutavad EL-siseste piiriüleste ettevõtjate vaheliste kaubatehingutega (ühendusesisene käive) tegelevaid ettevõtjaid.
Mis on olulisemad muudatused ettevõtjatele?
- Nõudmiseni varu ja aheltehingute maksukäsitluse ühtlustamine.
Nõudmiseni varu on selline kaup, mille kauba võõrandaja toimetab kauba soetajaga sõlmitud kokkuleppe alusel soetajale teise liikmesriiki. See kaup jääb võõrandaja omandisse seni, kuni see kauba soetajale üle antakse.
Muudatusega lihtsustatakse piiriüleste ettevõtjate vaheliste kaubatehingutega tegelevate ettevõtjate käibemaksustamise korda. Ettevõtjal ei teki nõudmiseni varu toimetamisel teise liikmesriiki selles teises liikmesriigis maksukohustust, ehk teises liikmesriigis maksukohustuslasena registreerimise, käibemaksu deklareerimise ega tasumise kohustust. Teises liikmesriigis maksukohustuslasena registreerimise, käibemaksu deklareerimise ja tasumise kohustus tekib üksnes juhul, kui ettevõtja ei võõranda teise liikmesriiki toimetatud nõudmiseni varu 12 kuu jooksul alates kauba teise liikmesriiki saabumisest või kui nõudmiseni varuna teise liikmesriiki toimetatud kaup ei vasta enam nõudmiseni varu tingimustele.
- Määratletakse piiriülese tehingute ahela korral tehing, mida loetakse ühendusesiseseks käibeks ja tehingud, mis on ahelas käsitatavad siseriiklike tehingutena.
Hetkel on liikmesriikides aheltehingute maksustamise praktika erinev, mistõttu võib kaasneda tehingu topeltmaksustamine või maksustamata jätmine.
- Käibemaksu korrigeerimine kauba või teenuse eest osaliselt või täielikult tasumata jätmise korral
Eelnõuga kavandatakse sätestada maksukohustuslasele õigus teatud tingimustel vähendada oma maksukohustust võõrandatud kauba või osutatud teenuse müügihinnalt arvestatud käibemaksusumma võrra, kui ostja on jätnud soetatud kauba või saadud teenuse eest osaliselt või täielikult tasumata. Kehtiva korra kohaselt, kui kauba soetaja või teenuse saaja ei ole vaidlustanud soetatud kauba või saadud teenuse kvaliteeti või mahtu ja nõudest loobumine on tingitud vaid kliendi vähesest maksevõimest, ei mõjuta nõudest loobumine võõrandatud kauba või osutatud teenuse käibe suurust ja käibemaksuarvestust.
- Täpsustatakse investeeringukulla mõistet.
KMS-s sätestatud investeeringukulla mõiste ei ole täpselt sama, mis käibemaksudirektiivis ning see on tekitanud maksukohustuslastel küsimusi. Investeeringukullana on käsitatav üksnes kullaturgudel kaubeldav kullakang või kullatahvel puhtusastmega vähemalt 995 tuhandikku kaaluosa. Sisulist muudatust selle täpsustusega ei kaasne.
Millal jõustub?
Seadus jõustub 1.jaanuaril 2020.
Ettevõtjate arvamused on oodatud hiljemalt 25.juuniks e-posti aadressile merike.koppel[at]koda.ee. Ettevõtjatelt laekunud tagasiside põhjal koostame kaubanduskoja seisukoha, mille edastame Rahandusministeeriumile