15.07.2019
Väikeste toidukäitlejate hügieeninõudeid plaanitakse lihtsustada
Maaeluministeerium soovib kehtestada väikesemahulise toidukäitlemisettevõtte ehitusele, projektlahendusele ja seadmetele mõnevõrra leebemaid hügieeninõudeid. Samas peavad erisust kasutavad ettevõtted jätkuvalt tagama toidu ohutuse. Anna teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest.
Keda mõjutab?
- toidu käitlemisega tegelevaid mikroettevõtteid
- väiketapamaju – ettevõtteid, kus tapetakse loomi või käideldakse ulukeid üksnes osa tööpäeva jooksul või kogu tööpäeva jooksul, aga mitte igal tööpäeval nädalas, ja kus tapetakse alla teatud koguse loomi aastas.
Milliseid leebemaid hügieeninõudeid näeb eelnõu ette mikroettevõttele?
- Mikroettevõte võib erinevate tehnoloogiliste protsesside etappe läbi viia ja erinevaid tooteid käidelda samas ruumis eri ajal või eri kohas.
- Mikroettevõte võib tootmisprotsessi ühe etapi vajaduse korral läbi viia väljaspool käitlemisruumi või välitingimustes.
- Tehnoloogilisest protsessist tulenevalt võib mikroettevõttes kasutada puitpindasid.
- Käitlemisruumi uksed võivad avaneda otse õue, kui need on tootmisprotsessi ajal suletud.
- Tehnoloogilisest protsessist tulenevalt ei pea põrandapinnal olema äravoolutrappi, kui mikroettevõttes on tagatud põrandapinna puhastamine ja heitvee eemaldamine muul sobival viisil.
- Üleriideid või kaitseriideid võib hoida selleks ettenähtud kohas käitlemisruumis, kui need on toidukäitlemisalast piisavalt eraldatud.
- Ettevõttes ei pea olema tualettruumi, kui töötajal on võimalik kasutada ettevõtte läheduses paiknevat tualettruumi.
- Käte ja toidu pesemiseks ei pea mikroettevõttes olema eraldi valamuid.
- Ettevõttes ei pea olema eraldi ruumi:
1) toidu ning pakendamis- ja pakkimismaterjali hoidmiseks
2) käitlemisvahendite ja taara pesemiseks;
3) puhastus- ja desinfitseerimisvahendite hoidmiseks, kui need on selgelt tähistatud ja neid hoitakse toidust piisavalt eraldatuna ning võimaluse korral selleks ette nähtud kohas.
Milliseid leebemaid hügieeninõudeid näeb eelnõu ette väiketapamajadele?
- Väiketapamaja võib kasutada mikroettevõttele kehtestatud erisusi punktides 1,4,6,7,9.
- Väiketapamajas ei pea olema:
- ootetarandikku, kui on tagatud loomade heaolu;
- eraldi lukustatavat rajatist või tarandikku haigetele ja taudikahtlastele loomadele, kui tapamajja tuuakse vaid kliiniliselt terveid loomi;
- eraldi ruumi loomade magude ja soolte tühjendamiseks, kui seda on võimalik teha samas ruumis eri ajal;
- eraldi lukustatavat ruumi kinnipeetud liha jahutatuna ladustamiseks, kui tapamajja tuuakse vaid kliiniliselt terveid loomi;
- ruume elusloomade veovahendi puhastamiseks, pesemiseks ja desinfitseerimiseks, kui sellised kohad ei asu tapamajast liiga kaugel;
- eraldi ruumi lindude ja jäneseliste siseelundite eemaldamiseks ja rümpade korrastamiseks;
- eraldi ruumi lihalõikuseks, kui on tagatud, et lihalõikusel ei tõuse liha sisetemperatuur üle 7 °C;
- eraldi rajatist ulukite nülgimata kerede vastuvõtmiseks ja ladustamiseks, kui on tagatud, et nimetatud tegevusi tehakse põllumajandusloomade käitlemisest eri ajal.
- Väiketapamajas võib tööriistu steriliseerida väljaspool käitlemisruumi, kui tapmise ajal on tagatud piisav steriliseeritud tööriistade varu.
- Tapajärgse kontrolli tegemiseks peab tapaliinil olema piisavalt ruumi, asjakohane varustus ja piisav valgustus.
- Kui tapajärgset kontrolli lihale ei tehta vahetult pärast loomade tapmist tapaliinil, peab külmkambris olema selleks piisava valgustusega eraldi ala ning peab olema tagatud rümpade ja organite kokkukuuluvus.
Millal plaanitakse muudatused jõustada?
1. juulil 2020.a
Anna teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 22. juuliks e-posti aadressile merike.koppel[at]koda.ee. Seejärel saadame ettevõtjate tagasiside maaeluministeeriumile.