18.07.2019
Välistöötajaid kasutavale ettevõttele soovib riik panna lisakohustusi
Siseministeerium on töötanud välja välismaalaste seaduse muutmise eelnõu, millega lisatakse ettevõtetele, kes kasutavad välistööjõudu, uusi kohustusi ja laiendatakse vastutust. Anna teada, kas toetad plaanitavaid muudatusi.
Keda mõjutab?
- ettevõtteid, kes kasutavad välistööjõudu
- välismaalasi (kolmandate riikide kodanikud), kes Eestis töötavad
Mis on muudatuste eesmärk?
Eelnõu eesmärk on tõkestada Eestis töötamise reeglite väärkasutamist.
Mis on olulisemad muudatused?
- Eesti ettevõttele kohustuste panemine seoses tema juurde lähetatud välismaalasest töötajaga. Eelnõu laiendab kasutajaettevõtte õigusi ja kohustusi ka Eestis registreeritud ettevõttele juhul, kui välismaalase lühiajaline töötamine Eestis on registreeritud teenuse osutamise eesmärgil. See kehtib näiteks olukorras, kus Eesti ettevõtte juurde tuleb teenust osutama Poola ettevõte, kes lähetab teenuse osutamiseks Eestisse Ukraina kodanikke. Muudatuse kohaselt pannakse Eesti ettevõttele näiteks kohustus viivitamata võimaldada politsei- ja piirivalveametile ning kaitsepolitseiametile juurdepääsu tööruumidesse, töötajatele, andmetele ja dokumentidele, mis on seotud selle ettevõtte juurde lähetatud välismaalasega. Lisaks saab politsei- ja piirivalveamet õiguse keelduda Eestisse lähetatud töötaja lühiajalise töötamise registreerimisest, kui Eesti ettevõttel on ajatamata maksuvõlg. Eesti ettevõttele antakse õigus töödelda Eestisse lähetatud välismaalase isikuandmeid.
- Kasutajaettevõtte kohustuste suurendamine. Eelnõu laiendab kasutajaettevõtte (ettevõte, kes kasutab välismaalasest renditöötajat või kelle juurde lähetatakse välismaalasest töötaja teenuse osutamiseks) kohustusi. Praegu on kasutajaettevõtja kohustatud kontrollima, et tema juures töötaval välismaalasel oleks õiguslik alus Eestis viibida ja töötada. Edaspidi on kasutajaettevõtja kohustatud tagama ka selle, et välismaalane töötab Eestis selleks antud õigusliku aluse kohaselt ning tööandja ja kasutajaettevõtte vahel sõlmitud lepingu või muu kokkuleppe järgi.
- Tööandjale, kasutajaettevõttele, vastuvõtvale üksusele ja välismaalasele lisakohustuse panemine. Muudatus näeb ette, et kui välismaalase faktiline tegevus ei vasta Eestis töötamise õigusliku aluse sisule ja eesmärgile, kohustuvad tööandja, kasutajaettevõtja, vastuvõttev üksus ja välismaalane lähtuma neist õiguslikest alustest, millele tegevus sisult vastab.
- Sunniraha. Eelnõu annab politsei- ja piirivalveametile võimaluse teha tööandjale, kasutajaettevõtjale ja vastuvõtvale üksusele ettekirjutus ja rakendada sunniraha, kui ettevõte ei täida eelnevas punktis nimetatud kohustust. Sunniraha ülemmäär on 64 000 eurot.
- Rahatrahv kuni 32 000 eurot. Kui kasutajaettevõte või vastutav üksus rikub eelpool nimetatud kohustusi, siis järgneb sellele rahaline karistus. Trahvi maksimummäär on füüsilise isiku puhul kuni 300 trahviühikut (1200 eurot) ja juriidilise isiku puhul kuni 32 000 eurot.
- Tõendamiskohustuse panemine ettevõttele. Muudatuse kohaselt on tööandjal, kasutajaettevõtjal, vastuvõtval üksusel ja välismaalasel kohustus tõendada välismaalase Eestis ajutise viibimise, elamise ja töötamise õigusliku aluse lõpetamise või kehtetuks tunnistamise menetluses, et välismaalase Eestis töötamise sisu ja eesmärk vastavad Eestis töötamise õiguslikule alusele. Samuti laieneb pööratud tõendamiskohustus ettevõttele siis, kui teostatakse riikliku järelevalvet välismaalase Eestis viibimise, elamise ja töötamise asjaolude üle. PPA-l on tõendamiskoormus nende tõendite asjus, mida valdab PPA.
- Tööandja, kasutajaettevõtte ja vastuvõtva üksuse mõiste. Edaspidi loetakse tööandjaks, kasutajaettevõtjaks või vastuvõtvaks üksuseks igat füüsilist või juriidilist isikut, kes otsustab välismaalase kvalifikatsiooni, vajalike erioskuste ja hariduse, terviseseisundi ja töökogemuse, teadmiste ning töötamise võimaldamise üle, kehtestab töökorralduslikud reeglid ja kontrollib nende täitmist ning varustab välismaalased töötamise juhistega. Eelnevalt nimetatud isikutel on kõik välismaalaste seadusest tulenevad asjakohased õigused ja kohustused.
Millal plaanitakse muudatused jõustada?
2019. aasta 15. detsembril
Anna teada, mida arvad plaanitavatest välismaalaste seaduse muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 9. augustiks e-posti aadressile marko[at]koda.ee. Seejärel saadame ettevõtjate tagasiside siseministeeriumile.