Valmimas on uus haridusstrateegia
Mis on haridusstrateegia eesmärk?
Haridusstrateegia üldeesmärk on luua kõigile Eesti inimestele nende vajadustele ning võimetele vastavad õpivõimalused kogu elukaare jooksul, et tagada neile isiksusena väärika eneseteostuse võimalused ühiskonnas ning töö- ja pereelus.
Mis on haridusstrateegia olulisemad põhimõtted?
- Uus arengukavaga loob võimalused ja tingimused elukestvaks õppeks, pöörates seejuures tähelepanu õpivõimaluste valikuterohkusele ja kättesaadavusele, sujuvale liikumisele haridustasemete ja -liikide vahel.
- Olulisel kohal on õppija omavastutus, õpitahe ja -harjumused ning õppijakeskse õppe põhimõtted.
- Tulenevalt kiiretest muutustest tööturul peab haridussüsteem aastal 2035 toetama igas vanuses inimeste kiiret ümber- ja täiendusõpet ning pakkuma õpet, mis vastab tööturuvajadustele.
- Õppekeskkond peab toetama kvaliteetse ja tulevikku suunatud hariduse andmist, suurenema peab taristu ühiskasutus ja ressursitõhusus.
- Õppekeskkond peab olema nüüdisaegne, sh energiatõhus ja turvaline nii õppija kui töötaja jaoks, erilist tähelepanu tuleb pöörata organisatsioonikultuuri arendamisele ja väärtuspõhisele juhtimisele.
- Haridusasutuse juhil ja õpetajal on haridussüsteemis tähtis roll, seetõttu on oluline et, aastal 2035 on nii õpetaja kui ka koolijuhi amet prestiižne.
- Õpetaja peab olema üha enam väärtuste kujundaja ja juhendaja ning õpetaja pädevuste arendamine peab toimuma pidevalt alates tasemeõppest ning jätkuma karjääri jooksul.
Millal jõustub haridusvaldkonna arengukava?
Haridusvaldkonna arengukava eelnõu põhjal koostab ministeerium 2020. aastal programmid strateegiate elluviimiseks järgneval neljal aastal (2021–2024). Arengukava jõustub jaanuaris 2021. aasta jaanuaris.
Anna teada, mida arvad haridusvaldkonna arengukava eelnõust. Tagasisidet ootan hiljemalt 8. novembriks e-posti aadressile marko[at]koda.ee. Seejärel saadan ettevõtete tagasiside haridus- ja teadusministeeriumile.