E-kaubandus jääb internetipõhiste teenuste osas tollimaksuvabaks
- Maailma Kaubandusorganisatsiooni kohtumisel jätkati senist kokkulepet e-kaubanduse valdkonnas, sätestades tollimaksuvaba kauplemise jätkumise internetipõhiste teenustega, kuni järgmise istungjärguni.
- Kuigi e-kaubandus ja digitaalkaubandus kasvavad jõudsalt, moodustades peaaegu veerandi maailmakaubandusest, jäid alustamata arutelud kaubanduse ja tööstuspoliitika, põllumajanduspoliitika ning vaidluste lahendamise süsteemi reformimise üle, mis on olulised WTO legitiimsuse ja ülemaailmse kaubanduseeskirjade tõhususe seisukohalt.
Esimesel märtstil lõppes Abu Dhabis Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite kohtumine. Selle tulemuseks olid olulised kokkulepped e-kaubanduse kohta, uued eeskirjad ülemaailmse teenustekaubanduse parandamiseks ning keskkonnakoostöö ja arengumaade positsiooni tugevdamine ülemaailmses kaubandussüsteemis.
Kohtumise peamiseks tulemuseks oli, et tollimaksuvaba kauplemine internetipõhiste teenustega, sealhulgas rakenduste, mängude ja tarkvaraga, samuti digitaalselt edastatava sisuga, nagu muusika, videod ja muud digitaalsed failid – säilib senisel kujul.
Formaalses sõnastuses lepiti kokku nii: „WTO liikmed leppisid kokku e-kaubanduse moratooriumi pikendamises kuni 14. istungjärguni“. Euroopa Liit pooldas sellist tulemust väga tugevalt, kuna see aitab kaasa ülemaailmse digiteenuste kaubanduse kasvule. E-kaubanduse moratoorium on kehtinud alates 1998. aastast ning see on ülioluline ettevõtjatele – eelkõige VKEdele aga tarbijatele üle maailma, võimaldades neil tegeleda elektroonilise kaubandusega ning pääseda juurde elektroonilistele teenustele odavamalt ja lihtsamalt.
Digitaalkaubandus moodustab juba peaaegu veerandi maailmakaubandusest ja selle tähtsus ainult kasvab. EL jätkab WTOs jõupingutusi, et luua ja tagada kaasavam, prognoositavam ja eeskirjadel põhinevam ülemaailmne kaubandussüsteem, mis sobib digitaalmajandusse, sealhulgas otsides pikaajalist lahendust ka elektroonilise edastamise tollimaksudele.
Kokkuleppele ei jõutud aga ei arutelude algatamises peamiste kaubandusprobleemide üle (kaubandus ja tööstuspoliitika, industrialiseerimise poliitikaruum, kaubandus ja keskkond), ei põllumajanduspoliiti-kas ega vaidluste lahendamise küsimustes.
Just vaidluste lahendamise süsteemi reformimine on kriitilise tähtsusega WTO üldise legitiimsuse jaoks ja kaubanduseeskirjade õõnestamise peatamiseks. Samuti on see ülioluline, et tagada ettevõtetele stabiilsus investeerimiseks ja eksportimiseks. Lahendusi aga reformitud apellatsioonisüsteemile veel leitud ei ole.
Euroopa Komisjoni materjalide põhjal koostanud Reet Teder.