EL maapiirkondade rahastamisvõimaluste teejuht ehk Euroopa Liidu maaelu töövahend
06. veebruaril avaldas Euroopa Komisjon (EK) uue interaktiivse juhendi, milles kaardistatakse kõik ELi tasandil maapiirkondadele kättesaadavad rahastamisvõimalused. St need Euroopa Liidu (ELi) fondid ja programmid, mille eesmärgiks on edendada jätkusuutlikku majanduskasvu ja heaolu maapiirkondades. Ja ka siis, kui ELi rahastamisprogrammid ja -algatused ei ole otseselt kavandatud maaelu arengu jaoks. Selle põhjaliku Euroopa Liidu rahastamis- ja toetusalgatuse eesmärk maapiirkondadele on pakkuda taotlejatele vajalikke teadmisi ja vahendeid kohalike vajaduste rahuldamiseks.
Võimalike toetusesaajate jaoks ei ole õige rahastamisallika või toetuse kindlakstegemine alati lihtne. Maaelu töövahend koondab rahastamisvõimalusi 26st eri ELi fondist, alates ühisest põllumajanduspoliitikast kuni Ühtekuuluvusfondi, programmi „Euroopa Horisont“ ning taaste- ja vastupidavusrahastuni. Selle abil, vaid mõne klikiga, saavad maapiirkondade ettevõtjad ja kohalikud omavalitsused leida parima võimaliku rahastamise, et aidata neil oma projekti arendada.
Toetusesaajad võivad olla kohalikud omavalitsused, institutsioonid, ettevõtjad, ühendused ja üksikisikud. EK sõnutsi võimaldab uus vahend masintõlget kõikidesse ELi keeltesse. Interaktiivne rahastamisotsing võimaldab kasutajatel filtreerida olemasolevaid kavasid mitme kriteeriumi alusel:
- nende roll või korraldus;
- tegevus, mida nad soovivad rakendada (näiteks taristu parandamine, ühiskondlike probleemide lahendamine, kohaliku majanduse tugevdamine, kliimamuutustele vastupanuvõime ja kestlikkuse suurendamine);
- millist liiki toetust nad otsivad: toetused, rahastamisvahendid (nt laenud ja tagatised) või tehniline abi, näiteks nõustamisteenused, koolitus, mentorlusprogrammid, tugivõrgustikud jne.
Pärast valiku piiramist kõige asjakohasematele valikutele on põhiteave praeguste programmide ja algatuste kohta kergesti kättesaadav trükitavatel teabelehtedel. Nendes selgitatakse, kuidas iga variant on maapiirkondade jaoks asjakohane, ning esitatakse praktilised üksikasjad, lingid konkursikutsetele ja asjakohased kontaktpunktid.
Nõuanded ja suunised
Maaelu vahendite komplektis antakse ka ulatuslikke juhiseid selle kohta, kuidas olemasolevaid võimalusi maksimaalselt ära kasutada.
Kasutajad saavad inspiratsiooni ja uurida mitmesuguseid näiteid ja juhtumiuuringuid, et selgitada välja, kuidas on ELi vahendeid ja toetusmehhanisme maapiirkondades juba edukalt rakendatud kogu ELis. Klikitaval kaardil on palju inspireerivaid lugusid – näiteks Portugalis asuv Biovilla kooperatiiv on muutunud kestlikkuse ja keskkonnakaitse juhtivaks osalejaks, edendades loodusturismi, haridusprogramme ja maastiku taastamise meetmeid tänu erasektori ja ELi vahendite kombineerimisele. Sarnase lähenemisviisi kohaselt on Itaalia organisatsioon Meridaunia edendanud kohalike põllumajandustoodete kõrval maa-, keskkonna- ja kultuuriturismi kogemusi, suurendades seeläbi Monti Dauni piirkonna konkurentsivõimet ja mainet. Rumeenias kaasrahastati ELi vahenditest puidust mänguasjatööstuse rajamist, mis praegu ekspordib üle kogu maailma.
Ressursside osas on esitatud juhenddokumendid, aruanded ja käsiraamatud ELi rahastamisvõimaluste kohta konkreetsetes sektorites, sealhulgas lairibaühendus, kultuur, haridus, energeetika, keskkond ja turism. Täiendava taustamaterjaliga saab tutvuda korduma kippuvate küsimuste ja lehekülgede kaudu.