Elektrointensiivsetele ettevõtetele plaanitakse kehtestada soodusaktsiisimäär
Riik plaanib teha muudatusi, millega kehtestatakse elektri soodusaktsiisimäär elektrointensiivsetele ettevõtetele. Muudatus on kaubanduskoja hinnangul vägagi tervitatav, kuid koda peab oluliseks, et muudatuste rakendamine ei muutuks ettevõtjatele liigselt koormavaks. Paraku jäi eelnõus silma hulk nõudeid, millele soodusmäära rakendamise luba taotlev ettevõte peab vastama.
Soodusaktsiisimäära rakendamiseks peab ettevõtte elektrointensiivsuse tase olema keskmiselt vähemalt 20 protsenti. Elektrointensiivsuse all peetakse silmas ettevõtte tarbitud või tarbitava elektrienergia kogumaksumuse osakaalu protsentides ettevõtja loodud või loodavast lisandväärtusest samal perioodil.
Koja hinnangul võib selline elektrointensiivsuse määr olla Eesti mõistes liiga kõrge ning paljud suures koguses elektrit tarbivad ettevõtted ei pruugi sellele määrale vastata. Seega tegi koda rahandusministeeriumile ettepaneku kaaluda 20 protsendilise määra asemel madalama protsendimäära kehtestamist. Vastasel juhul ei ole paljudel suurtel töötleva tööstuse ja infoalase valdkonna ettevõtetel võimalik neile suunatud toetusmeedet rakendada.
Seaduse jõustumisel lisanduks ettevõtjale kohustus pidada eraldi arvestust aktsiisiga maksustatult, soodusaktsiisimääraga maksustatult ning aktsiisivabalt soetatud ja kasutatud elektrienergia koguse kohta. Lisaks on eelnõus pakutud tarbitava elektrienergia kogumaksumuse arvutamiseks mitu erinevat arvutuskäiku, mis kõik on vajalikud ettevõtte elektrointensiivsuse taseme arvutamiseks ning loa saamiseks vajalike aruannete esitamiseks. On arusaadav, et kriteeriumite täitmist on vaja kontrollida, kuid koja hinnangul võiks vaadata üle ja võimalusel optimeerida tarbitava elektrienergia kohta arvestuse pidamise korraldust.
Lisaks on koda saanud tagasisidet seoses eelnõus kehtestatava standardiga ISO 50001, millele soodusaktsiisimäära taotleva ettevõtte energiajuhtimissüsteem peab vastama. Ettevõtjad on viidanud, et paljudel on praegu olemas sertifikaadid standardi ISO 14001 kohta, mis muuhulgas sätestab nõuded tootmistegevuses kasutatava energia säästlikumaks kasutamiseks. Halduskoormuse leevendamiseks ja soodustuse tõhusamaks rakendamiseks tegi koda ettepaneku võimaldada soodusaktsiisimäära taotlemist ka nendele ettevõtetele, kelle energiajuhtimissüsteem vastab hetkel ISO 14001 standardi nõuetele.
Loe kaubanduskoja ametlikku arvamust: