Esmane pilguheit tulevase eesistujariigi Poola prioriteetidele
Euroopa Liidu Nõukogu eesistujariigiks on rotatsiooni põhimõttel üks Euroopa Liidu liikmesriik, kes vahetub iga 6 kuu järel. Iga liikmesriik juhatab nõukogu istungeid kuue kuu jooksul. Praegu on kuni 31. detsembrini 2024 nõukogu eesistujariik Ungari.
Aastavahetusel võtab Ungarilt selle rolli üle Poola. Tänase seisuga ei ole veel Poola prioriteete ametlikult avaldatud, kuid erinevates esinemistes on Poola juhtivad ametiisikud kavandatavaid prioriteete tutvustanud. Nii selgitas Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee kohtumisel Varssavis Poola Euroopa Liidu asjade asekantsler Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, et eesistujariik püüab võtta vastu lähenemisviisi, mis ühendab kliimaeesmärgid ja majandusliku konkurentsivõime, mis ei saa endale lubada üksteisega vastuolusid.
Poola on kinnitanud, et julgeolek on nende moto ja see on Poola eesistumise keskmes
Täpsemalt eeldatakse, et ELi eesistujariik Poola teeb tööd Ukrainas käimasoleva sõjaga tegelemiseks, idakilbi rahastamiseks ja tugeva Euroopa kaitsetööstuse edendamiseks.
Energiajulgeoleku valdkonnas vähendab see sõltuvust välistest energiaallikatest, kiirendab energiasüsteemi ümberkujundamist Euroopa juhitavate tehnoloogiate abil ja vähendab energiakulusid.
Varssavi soovib reformida ka ELi mitmeaastast finantsraamistikku, suurendades Euroopa fondide kättesaadavust toetusesaajatele ja tugevdades ühtekuuluvuspoliitikat. Selle algatuse loosung on: "Rohkem võimu piirkondadele, vähem võimu Brüsselile".
Toiduga kindlustatuse ja kliimaga kindlustatuse osas on Poola eesmärk ületada lõhe põllumajanduse ja kliimaaktivismi vahel, pühendudes konkurentsivõimele ja praktilisele kliimaraamistikule.
Tervishoiu valdkonnas on prioriteetideks ELi sõltumatuse tugevdamine ravimite tootmisel ning vaimse tervise probleemidega tegelemine, eriti laste ja noorte seas. Tähelepanu pööratakse ka teabe turvalisusele, eelkõige desinformatsiooni vastu võitlemisele, küberturvalisuse parandamisele ja virtuaalreaalsuse vaimsele tervisele avalduva mõju haldamisele, eelkõige nooremate põlvkondade jaoks.
Reet Teder
Poliitikanõunik, kaubanduskoja esindaja Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitees