
Ettevõtete toel koguti TalTechi tudengitele pool miljonit eurot
Riik lõpetas tänavu tudengitele tulemusstipendiumite jagamise ja seetõttu muutuvad ettevõtete ja eraisikute kaudu jagatud toetused üha olulisemaks. Nii kogus erasektor mullu Tallinna Tehnikaülikooli Arengufondi kaudu rekordilised 595 693 eurot, mis annavad stipendiumitena tudengitele paremad võimalused õpinguteks.
„Riigi tulemusstipendiumite lõppemise tõttu muutub ettevõtete ja eraisikute kaasamine hariduse rahastusse järjest vajalikumaks ja see aitab tagada, et jätkuks Eesti majandusele oluliste spetsialistide koolitamine ning neid lõpetaks piisav arv,“ rõhutas Arengufondi juht Elinor Toming. „Erasektori ja eraisikute kaasamine muudab hariduse rahastamise maastikku ja toob fookusesse ühiskonna rolli hariduse toetamisel.”
2024. aastal sai Arengufondi stipendiumi konkursside kaudu toetust 239 üliõpilast kokku rohkem kui poole miljoni euro ulatuses. Enamik neist õpib inseneriteaduskonnas, kus jagati välja 145 stipendiumi. IT- ja majandusteaduskonda jagati vastavalt 40 ja 34 stipendiumi, loodusteaduskonda 15 ja mereakadeemia tudengitele viis stipendiumi.
„Inseneriharidus hõlmab suurt osa meie ühiskonnast – ehitus, energeetika, tootmine, tööstus, materjalid, keskkond ja see on ka ülikooli suurim teaduskond. Inseneride puudus pea igas valdkonnas on andnud tõuke just nende erialade suuremale toetusele,” osutas Toming. „Kindlasti on ruumi uute stipendiumite loomiseks kõigis ülikooli valdkondades, sest Eesti majanduse jaoks loovad need suurt lisandväärtust.”
Ettevõtted valdkonna järelkasvu kindlustamas
Möödunud aastal panustas tehnikahariduse toetamisse ettevõtte nimelisse stipendiumisse või mõnda stipendiumifondi 96 ettevõtet ja 60 eraisikut. Toetajate seas on mitmed nimekaid ja ka pikka aega tudengeid toetanud ettevõtjaid ning ka organisatsioone väljastpoolt Eestit. “Need on missiooniga inimesed, kes mõtlevad laiemalt ja arendavad läbi stipendiumite ka oma valdkonna pikaajalist tulevikku,” ütles Toming.
Harju Elekter on üks ettevõtetest, kes on otsustanud tudengitele stipendiumi jagada.
„Stipendiumide määramine ning tudengite ja teadus-õppeasutuste muul moel toetamine kannab ühiskonnas inseneriteadustele laiema kõlapinna saavutamise eesmärki, sest just erineva valdkonna inseneridest on meie ettevõtetes pakiline puudus,” ütles Harju Elektri osakonnajuht Aron Kuhi-Thalfeldt. „Samas just omatoodete väljatöötamine, originaalsete projektlahenduste arendamine ja muu inseneritöö on see, mis võimaldaks meie majandusel õitsele puhkeda.”
Otsese rahalise toe kõrval on stipendiumite jagamine ka ettevõtete ja üliõpilaste kokku viimine. „On hulk edulugusid, kus kandidaadist on tänaseks välja kasvanud ettevõtte väärtuslik spetsialist, osakonna- või ka tippjuht,“ ütles Toming. „Lisaks saavad üliõpilased ettevõtetega koolialast koostööd teha, millest võivad välja kooruda sisukad bakalaureuse-, magistri- ja doktoritööd.”
Mullu avasid esmakordselt oma stipendiumi Coop Pank, Elcogen, Filter Grupp, SAMI Grupp, Eesti Laevajuhtide Liit, Smartecon, Tammer OÜ, Stricto Project, Eesti Laevamehaanikute Liit, Metrosert, Sakret ja Grow Finance.
Lisaks rahalisele toele saavad tudengid juurdepääsu väärtuslikele ressurssidele ja professionaalsetele võrgustikele, mis toetavad nende arengut ja edasist karjääri. Seetõttu on mitmed ettevõtted oma südameasjaks võtnud ka mentorlusporgrammide arendamise.
Stipendiumide ulatus ja erialade vaheline koostöö on laienenud, toetades tugevalt interdistsiplinaarseid projekte. Kui eri teaduskondade tudengid kandideerivad konkreetse ettevõtte stipendiumile, siis see loob ülikooli kaudukoostöövõimalusi erinevate erialade vahel, nagu inseneeria, IT, meditsiin, merendus ja majandus.
Lisainfo:
Elinor Toming, Arengufondi juht
elinor.toming@taltech.ee
552 0268