
Ettevõtluskonto plussid ja miinused
Ettevõtluskonto annab inimesele võimaluse avada pangas ettevõtluskonto ning sinna laekunud summadelt läheb 20% (ettevõtlustulu maks) automaatselt maksuametile. Ettevõtlustulu maks hõlmab tulumaksu, sotsiaalmaksu ja kogumispensioni makse osa. Kuigi ettevõtluskonto loomisel on mitmeid eeliseid, siis näeb Kaubanduskoda konto puhul ka ohte.
Konto loomine sobib eelkõige neile füüsilistele isikutele, kes põhitegevuse kõrvalt osutavad väikeses mahus teenuseid või müüvad enda valmistatud kaupa. Lisaks neile, kes alustavad alles ettevõtlusega ning hetkel mitteametlikult teenust osutatavatele inimestele. Samuti võib ettevõtluskonto huvi pakkuda nendele inimestele, kes hetkel tegutsevad FIE-na või on loonud äriühingu, kuid kes tegelevad ettevõtlusega põhitöö kõrvalt ja/või sellega kaasnevad väikesed kulud.
Ettevõtluskonto luuakse inimestele, mitte äriühingutele
Ettevõtluskontot lubatakse avada vaid füüsilistel isikutel, mitte aga juriidilistel isikutel või füüsilisest isikust ettevõtjatel. Ettevõtluskontot saavad kasutada füüsilised isikud, kes osutavad teenust või müüvad kaupa füüsilistele või juriidilistele isikutele.
Kui füüsiline isik osutab teenust juriidilisele isikule, tuleb juriidilisel isikul tasuda teenuse summalt täiendavat tulumaksu (määr 22/78). Selle tulemusel võrdsustub tööjõu ja ettevõtluskonto maksukoormus ning kaob motivatsioon suunata töötajaid osutama teenust ettevõtluskonto kaudu. Kaupade müümisel juriidilisele isikule täiendavat tulumaksukohustust ei teki.
Maksumäär 20%
Kõik ettevõtluskontole laekunud summad loetakse maksustatavaks tuluks ja maksustatakse 20-protsendilise maksumääraga. Alates 1. jaanuaris 2025 enam ettevõtlustulu 40 %-list maksumäära ei rakendata.
Ettevõtlustulu maksuga kaetakse tulumaksu, sotsiaalmaksu ja kogumispensioni makse kohustus. Seega, kui ettevõtluskonto kasutaja on liitunud teise sambaga, siis selle tulemusel on ettevõtlustulu maksu määr 20, 22, 24 või 26 protsenti, sõltuvalt sellest, kas ettevõtluskonto kasutaja on liitunud teise sambaga, ning kui on, siis kui suur on tema sissemakse teise sambasse. Muid makse ei pea ettevõtluskontodelt laekunud summadelt tasuma. Ettevõtluskontole laekunud tulust ei saa maha arvata selle teenimiseks tehtud kulusid ega vähendada oma maksukoormust tulumaksuseaduses nimetatud mahaarvamisi kasutades.
Kui teenuse osutamisest või kauba müügist laekub summa ettevõtluskontole, siis maksuhaldur broneerib sellest automaatselt ettevõtlustulu maksu. Broneeritud maksusumma kantakse järgmise kuu 10. kuupäevaks maksu- ja tolliametile.
Ravikindlustuskaitse tekib samadel põhimõtetel, mis võlaõiguslike lepingute puhul. See tähendab, et kindlustuskaitse saamine eeldab eelneval kuul sotsiaalmaksu tasumist vähemalt sotsiaalmaksu miinimumkohustuse ulatuses. 2025. aastal on sotsiaalmaksu minimaalse kohustuse aluseks olev kuumäär 820 eurot ja sotsiaalmaksu minimaalne kohustus on 270,60 eurot kuus (820 × 33%).
Maksudeklaratsioone esitama ei pea
Ettevõtluskonto puhul ei pea inimene koostama ega esitama maksuametile maksudeklaratsioone. Kogu maksude deklareerimine ja tasumine toimub inimese jaoks läbi ettevõtluskonto ja halduskoormuseta. Lisaks puudub inimesel raamatupidamise kohustus, mis muu hulgas tähendab, et tulude ja kulude üle arvestuse pidamine ei ole kohustuslik.
Ettevõtluskonto kasutaja andmeid saab kontrollida
Ettevõtluskonto kasutajalt teenust ostval isikul on enne ettevõtluskontole ülekande tegemist võimalus kontrollida maksuhalduri veebilehelt ettevõtluskonto kasutaja esitatud andmete õigsust. Äriühing saab andmeid kontrollida ettevõtluskonto otsingust. Andmete kontrollimine on vajalik, sest kui konto, kuhu ülekanne tehti, pole siiski ettevõtluskonto, tuleks väljamakse tegijal kanda tasu saaja töötamise registrisse, esitada makstud teenustasu kohta deklaratsioon ja tasuda sellelt tööjõumaksud.
Kuritarvituste võimalused
Kaubanduskoja hinnangul on bürokraatiavaba väikeettevõtluse võimaldamine positiivne samm, kuid sellega võib kaasneda mitmeid kuritarvituse riske. Näiteks kui füüsiline isik osutab teenust juriidilisele isikule, võidakse see tehing vormistada kauba müügina, et juriidiline isik ei peaks tasuma ettevõtte tulumaksu. Praktikas võib maksuhalduril olla keeruline hinnata, kas tegemist on kauba müümisega või teenuse osutamisega.
Konto mõjutab Töötukassas arvel olekut
Isikut ei võeta töötuna arvele, kui ta omab ettevõtluskontot. Seega ettevõtluskonto lepingu sõlmimine lõpetab töötuna arvel oleku. Kui isik on Töötukassas töötuna arvel ja näiteks avab LHV ettevõtluskonto, siis see info jõuab ka Töötukassale ja isiku töötuna arvel olek lõpetatakse olenemata sellest, kas ettevõtluskontole on midagi laekunud või mitte.
Ettevõtluskontot saab kasutama hakata 2018. aasta algusest.
Ettevõtlustulu lihtsustatud maksustamise seadusega on võimalik tutvuda SIIN.