- Uudised
- Euroopa Komisjon tuli välja ettepanekutega vähendada ettevõtjate koormust seoses kestlikkusaruandega

Euroopa Komisjon tuli välja ettepanekutega vähendada ettevõtjate koormust seoses kestlikkusaruandega
26. veebruaril tuli Euroopa Komisjon välja algatusega vähendada ettevõtjate kulusid ja koormust seoses kestlikkusaruande koostamisega. Näiteks tegi komisjon ettepaneku vabastada kestlikkusaruande koostamise kohustusest ettevõtjad, kus on kuni 1000 töötajat.
Kuni 1000 töötajaga ettevõtjad võivad vabaneda kestlikkusaruandest
Euroopa Komisjon tegi ettepaneku muuta kestlikkusaruandluse direktiivi selliselt, et edaspidi peaksid kestlikkusaruande koostama ja esitama üksnes need ettevõtjad, kus on üle 1000 töötaja ja mille käive ületab aastas 50 miljonit eurot või bilansimaht 25 miljonit eurot.
Muudatuse jõustumisel väheneks kestlikkusaruande koostamise kohustusega ettevõtjate arv Euroopa Komisjoni hinnangul ligikaudu 80 protsenti. Kui Eestis on kestlikkusaruande koostamise kohustus ca 300 ettevõtjal, siis muudatuse tulemusena väheneks nende arv umbes 30-ni.
Komisjoni ettepaneku jõustumiseks on vaja, et ettepaneku kiidavad heaks nii liikmesriigid kui ka Euroopa Parlament. Direktiivi muudatus jõustub ettepaneku kohaselt 20. päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas. Liikmesriigid peavad direktiivis sisalduva muudatuse siseriiklikusse õigusesse üle võtma 12 kuu jooksul pärast direktiivi muudatuste jõustumist.
Aruande esitamise kohustus võib lükkuda edasi 2 aasta võrra
Kuna kestlikkusaruande koostamise kohustusega ettevõtjate arvu vähendamises ei ole võimalik Euroopa Liidus kiiresti kokku leppida, siis on Euroopa Komisjon pakkunud välja lahenduse lükata kestlikkusaruande koostamise kohustus edasi kahe aasta võrra nende ettevõtjate jaoks, kes peaksid kestlikkusaruande esmakordselt esitama 2026. või 2027. aastal. Uued tähtajad oleksid ettepaneku kohaselt 2028. ja 2029. aastal.
Euroopa Komisjoni nägemuse kohaselt tuleks sellises lahenduses kiirkorras kokku leppida. Nimelt näeb komisjoni ettepanek ette, et see muudatus tuleks liikmesriikidel hiljemalt 2025. aasta 31. detsembriks siseriiklikusse õigusesse üle võtta. Eesti jaoks tähendaks see vajadust muuta selleks ajaks raamatupidamise seadust, et lükata osade sätete kohaldamine kahe aasta võrra edasi.
Euroopa Komisjon loodab, et selle kahe aasta jooksul on võimalik Euroopa Liidul kokku leppida, et kestlikkusaruannet tuleb nõuda vähematelt ettevõtjatelt ehk üksnes nendelt, kus on üle 1000 töötaja.
Koda tegi ettepaneku muuta kiirkorras raamatupidamise seadust
Ettevõtjad, kes peavad kehtiva õiguse kohaselt kestlikkusaruande esmakordselt esitama 2026. aastal või 2027. aastal, on tegemas juba praegu ettevalmistusi, et neil oleks võimalik järgmisel või ülejärgmisel aastal esitada kestlikkusaruannet.
Selliste kulude kandmine ei ole mõistlik, kui Euroopa Liit otsustab lükata kestlikkusaruande esitamise tähtaja kahe aasta võrra edasi ning hiljem otsustatakse need ettevõtjad või vähemalt suur osa neist täielikult vabastada kestlikkusaruande esitamise kohustusest.
Koda tegi rahandusministeeriumile ja kliimaministeeriumile ettepaneku lükata lähtuvalt Euroopa Komisjoni hiljutisest ettepanekust kestlikkusaruande esitamise tähtaega kahe aasta võrra edasi nende ettevõtjate jaoks, kes peavad auditeeritud kestlikkusaruande esmakordselt esitama 2026. või 2027. aastal.
See muudatus tuleb raamatupidamise seaduses teha võimalikult kiirest, et anda ettevõtjatele selgus ja kindlustunne, et nad ei pea praegu jätkama kulutuste tegemist kohustuse täitmiseks, mis suure tõenäosusega lükkub peagi edasi ja võib ka üldse kaduda või vähemalt oluliselt muutuda. Ettepaneku elluviimine võimaldaks ca 300 ettevõtjatel hoida ära ebamõistliku töökoormuse ja kulude tekkimise.
Tulemas on ülempiir kestlikkuse alase teabe esitamisele
Ettevõtjate jaoks, kes ei pea koostama kestlikkusaruannet, kehtestab Euroopa Komisjon delegeeritud aktiga vabatahtliku kestlikkusaruandluse standardi. See standard hakkab põhinema EFRAG-i poolt välja töötatud vabatahtlikul VKE (VSME) standardil. Loodav standard seab piirid teabele, mida kestlikkusaruandluse kohustusega ettevõtjad saavad nõuda teistelt ettevõtjatelt, kel ei ole aruande koostamise kohustust. Selle ettepaneku eesmärk on vältida näiteks olukorda, kus suurettevõtja nõuab väga palju ja detailset kestlikkuse alast teavet väikeettevõtjast koostööpartnerilt.
Vaata lisaks: