
Euroopa Liidu jätkusuutliku rahanduse taksonoomia muudatused lihtsustavad ettevõtete elu
Euroopa Komisjon on esitanud muudatused jätkusuutliku rahanduse taksonoomia delegeeritud õigusaktides muutmiseks, et lihtsustada kestlikesse investeeringutesse suunatud regulatiivset raamistikku. Muudatused vähendavad ettevõtete halduskoormust, sealhulgas Eestis tegutsevatel ettevõtetel, lihtsustades aruandlusnõudeid ja täpsustades roheinvesteeringute kriteeriume. Kaubanduskoda toetab Komisjoni poolt pakutud muudatusi.
Mis on kestliku rahastamise taksonoomia delegeeritud aktid?
Euroopa Liidu taksonoomia on klassifikatsioonisüsteem ning see klassifitseerib, milliseid majandustegevusi ja investeeringuid loetakse Euroopa Liidus keskkonnasäästlikuks. Taksonoomia on kohustuslik suurettevõtetele ja finantsasutustele, kuid mõjutab laiemalt ka teisi ettevõtteid, sest kuigi EL-i taksonoomia väiksematele ja keskmise suurusega ettevõtetele otseselt ei rakendu, võivad kestlikkusandmeid küsida näiteks finantseerijad või äripartnerid, millel on kohustus avaldada, kuidas ja millises ulatuses on nende majandustegevus vastavalt taksonoomiale jätkusuutlik.
Millised on plaanitavad muudatused?
Komisjon on teinud ettepaneku vähendada ettevõtete arvu, kellel on Euroopa Liidu Taksonoomia aruandluse kohustus. Ettepaneku kohustus oleks edaspidi aruandlus kohustuslik vaid teatud suurettevõtetele, kelle keskmine töötajate arv on suurem kui 1000 töötajat ja netokäive ületab 450 miljonit eurot. Ettevõtted võivad otsustada ka vabatahtlikult oma tegevuse taksonoomiaga vastavusse viia.
Lisaks on Komisjon teinud ettepaneku näiteks olulisuse lävendi kasutuselevõtmiseks, Saastuse keskkonnaeesmärgi osas „ei kahjusta oluliselt” (Do No Significant Harm) kriteeriumite lihtsustamist ning aruandlusvormide muutmist. Need muudatused rakenduksid esialgu 2025. majandusaastale, mille kohta aruandlus toimub 2026. aastal.
Üldiselt peegeldavad need muudatused EL-i püüdlust tasakaalustada ambitsioonikaid kestlikkuse eesmärke ettevõtete vajadustega, luues selgema ja ärisõbralikuma keskkonna kestlike investeeringute jaoks.