Euroopa Liidu strateegilisest tegevuskavast 2024 – 2029
Euroopa Liidu strateegiline tegevuskava aastateks 2024–2029 võeti vastu Euroopa Ülemkogu 27. juuni 2024. aasta kohtumisel. Strateegilises tegevuskavas lepivad iga viie aasta järel kokku EL riikide juhid. Selline kokkuleppimine toimub Euroopa Parlamendi valimiste raames ja enne iga Euroopa Komisjoni ametisse nimetamist.
Praeguse kava kohta on öeldud, et see aitab uues geopoliitilises reaalsuses muuta Euroopa suveräänsemaks ja paremini varustatuks tulevaste väljakutsetega toimetulekuks. Ülemkogu kutsus üles Euroopa Parlamenti, nõukogu ja komisjoni strateegilist tegevuskava järgmise institutsioonilise tsükli jooksul ellu viima. Liidu järgmine mitmeaastane finantsraamistik peab kokkulepitud prioriteete kajastama, tagades, et ELi eelarve on tulevikukindel ja et Euroopa probleemidele antakse Euroopa tasandil lahendusi. Sellega seoses töötab Ülemkogu uute omavahendite kasutuselevõtmise nimel.
Alljärgnevalt tutvustame Euroopa Ülemkogu poolt kokkulepitud prioriteete ja väljavõtteid nende selgitustest. Tervikuna on EL strateegiline tegevuskava leitav siin: https://www.consilium.europa.eu/media/4aldqfl2/2024_557_new-strategic-agenda.pdf
Vaba ja demokraatlik Euroopa
Euroopa väärtuste kaitsmine liidus
Euroopa väärtused on Euroopa tugevus. EL kaitseb ja edendab oma põhiväärtusi – inimväärikuse austamist, vabadust, demokraatiat, võrdsust, õigusriiki ja inimõiguste, sh vähemuste hulka kuuluvate isikute õiguste austamist. EL edendab ja kaitseb õigusriigi põhimõtete kui Euroopa koostöö aluse, austamist, toetades objektiivsuse, mittediskrimineerimise ja liikmesriikide võrdse kohtlemise põhimõtteid. EL tugevdab oma demokraatlikku vastupanuvõimet, sh süvendades kodanike kaasatust, kaitstes vaba ja pluralistlikku meediat ja kodanikuühiskonda, võideldes välissekkumise vastu ja astudes vastu destabiliseerimiskatsetele, sh desinformatsiooni ja vihakõne kaudu.
Väärtuste järgimine ülemaailmsel tasandil
EL on jätkuvalt rahvusvahelise õiguskorra tugevaim toetaja, toetades vankumatult ÜROd ja ÜRO põhikirjas sätestatud põhimõtteid. Eelkõige jätkab EL jõupingutusi, et edendada ülemaailmset rahu, õiglust ja stabiilsust, samuti demokraatiat, universaalseid inimõigusi ja kestliku arengu eesmärkide saavutamist kõigil rahvusvahelistel foorumitel.
Tugev ja turvaline Euroopa
Sidusa ja mõjuka välistegevuse tagamine
Maailm EL ümber on muutunud vastandlikumaks, tehingulisemaks ja ebakindlamaks. Täiemahuline sissetung Ukrainasse on ka rünnak vaba ja demokraatliku Euroopa vastu. EL toetab Ukrainat, kui see võitleb oma iseseisvuse ja suveräänsuse säilitamise ning territoriaalse terviklikkuse taastamise eest oma rahvusvaheliselt tunnustatud piirides. EL toetab ka selle ülesehitamist ja õiglase rahu poole püüdlemist. EL tõhustab oma tööd, et edendada julgeolekut, stabiilsust, rahu ja jõukust EL naabruses ja kaugemal.
Julgeoleku tugevdamiseks liidus võitleb EL kuritegevuse vastu nii internetis kui ka väljaspool seda ning ennetab korruptsiooni ja võitleb selle vastu, kasutades kõiki liidu õiguskaitse- ja õigusalase koostöö vahendeid. EL on resoluutne organiseeritud kuritegevuse vastu ja takistab piiriülesest kuritegevusest saadavat ebaseaduslikku tulu. EL võitleb katsetega külvata lõhestumist, radikaliseerumist, terrorismi ja vägivaldset äärmuslust.
Ettevalmistused suuremaks ja tugevamaks liiduks
Uus geopoliitiline reaalsus rõhutab laienemise tähtsust geostrateegilise investeeringuna rahusse, julgeolekusse, stabiilsusse ja heaolusse. Laienemisprotsess on muutunud dünaamilisemaks.
Nii ELil kui ka liikmeks pürgivatel liikmetel on nüüd kohustus seda võimalust maksimaalselt ära kasutada ja sellest selgelt teada anda.
EL julgeoleku ja kaitse tugevdamine ning kodanike kaitsmine
Euroopa peab olema koht, kus inimesed on ning tunnevad end vabalt ja turvaliselt. Euroopa Liit ja liikmesriigid on astunud julgeid samme liidu kaitsevalmiduse ja -võimekuse tugevdamiseks, sh suurendanud kaitsekulutusi. Edaspidi investeerib EL oluliselt rohkem ja üheskoos paremini, et vähendada strateegilist sõltuvust, suurendada suutlikkust ja tugevdada vastavalt Euroopa kaitsesektori tehnoloogilist ja tööstuslikku baasi. EL parandab Euroopa relvajõudude koostegutsemisvõimet, samuti parandab kiiresti Euroopa kaitsetööstuse laiendamise tingimusi, luues paremini integreeritud Euroopa kaitseturu ja edendades ühishankeid.
Tervikliku lähenemisviisi järgimine rändele ja piirihaldusele
Kodanike vaba liikumise tagamine on EL oluline saavutus ja nõuab Schengeni ala nõuetekohast toimimist. Selle vabadusega kaasneb jagatud vastutus täita ja rakendada ühiseid kohustusi ning kaitsta tõhusalt ELi välispiire. EL jätkab oma laiaulatusliku partnerlusel põhineva lähenemisviisi kaudu vastastikku kasulikku koostööd päritolu- ja transiidiriikidega. Samuti uurib EL rände võimalusi, sh seaduslike rändeteede kaudu. EL võitleb salakaubaveo võrgustikega ja lõhub nende ärimudeli, kes sellest ebainimlikust kaubandusest kasu saavad. Kaalutakse uusi viise ebaseadusliku rände ennetamiseks ja selle vastu võitlemiseks.
Jõukas ja konkurentsivõimeline Euroopa
EL konkurentsivõime suurendamine
EL on kindlalt otsustanud tugevdada oma pikaajalise konkurentsivõime aluseid ning parandada kodanike majanduslikku ja sotsiaalset heaolu. EL töötab selle nimel, et suurendada nende ostujõudu, luua häid töökohti ning tagada kaupade ja teenuste kvaliteet Euroopas. EL tugevdab oma suveräänsust strateegilistes sektorites ning muudab Euroopa tehnoloogiliseks ja tööstuslikuks liikumapanevaks jõuks, edendades samal ajal avatud majandust. EL kaotab majanduskasvu, tootlikkuse ja innovatsiooni puudujäägid rahvusvaheliste partnerite ja peamiste konkurentidega. EL suurim väärtus selles püüdluses on ühtne turg, mis on pikaajaline jõukuse ja lähenemise mootor, mis võimaldab mastaabisäästu. Seetõttu süvendab EL seda veelgi, eriti energia, rahanduse ja telekommu-nikatsiooni valdkonnas. Allesjäänud tõkked, eelkõige seoses teenuste ja esmatarbekaupadega, kõrvaldatakse ning tagatakse parema ühenduvuse kaudu võrdne juurdepääsu ühtsele turule.
Rohe- ja digipöörde õnnestumine
Teel kliimaneutraalsuse poole 2050. aastaks on EL pragmaatiline ning kasutab ära rohe- ja digipöörde potentsiaali, et luua tulevikus turge, tööstusharusid ja kvaliteetseid töökohti. EL tagab stabiilse ja prognoositava raamistiku ning toetavama keskkonna, et suurendada netonullheitega tehnoloogia ja toodete tootmisvõimsust Euroopas. Investeeritakse ulatuslikku piiriülesesse energia-, vee-, transpordi- ja sidetaristusse.. EL edendab konkurentsivõimelist, kestlikku ja vastupidavat põllumajandussektorit, mis tagab jätkuvalt toiduga kindlustatuse. Seisab elujõuliste maakogukondade eest ja tugevdab põllumajandustootjate positsiooni toiduainete tarneahelas. Jätkab looduse kaitsmist ja pöörab ümber ökosüsteemide, sh ookeanide seisundi halvenemise...
Innovatsiooni- ja ettevõtlussõbraliku keskkonna edendamine
Tööstuse tugevuse saavutamiseks olulistes sektorites on vaja, et liit kaitseks ausat konkurentsi, võitleks ebaausate tavade vastu ja tagaks võrdsed tingimused nii liidusiseselt kui ka ülemaailmselt. Et võimaldada ettevõtetel õitseda, vähendab EL ambitsioonikalt bürokraatlikku ja regulatiivset koormust kõigil tasanditel ning lihtsustab, kiirendab ja digiteerib haldusmenetlusi, sh lubade andmist, et vastata kaasaegse, dünaamilise ja tarbijasõbraliku investeerimiskeskkonna vajadustele. EL pühendub paremale õigusloomele, sh kasutades parimal viisil ära digitaalset valitsemist ning võttes arvesse VKEde ja idufirmade vajadusi.
Üheskoos edenemine
Majanduskasv peab tooma kasu kõigile kodanikele. Tuleb toetada Euroopa Liidu sotsiaalset mõõdet, et igaüks saaks kasutada rohe- ja digipöörde pakutavaid võimalusi. EL käsitleb igakülgselt demograafilisi probleeme ja nende mõju konkurentsivõimele, inimkapitalile ja võrdsusele. EL tagab, et Euroopa majandusmudel ja sotsiaalhoolekandesüsteemid toetavad edukat pikaealisuse ühiskonda. Sellega seoses tugevdatakse veelgi tervishoiualast koostööd Euroopa ja rahvusvahelisel tasandil ning parandatakse ravimite kättesaadavust kogu liidus. EL investeerib inimeste oskustesse, koolitusse ja haridusse kogu nende elu jooksul ning soodustab talentide liikuvust Euroopa Liidus ja mujal.
Euroopa Liidu nõukogu materjale vahendas Reet Teder