Euroopa Parlament otsustas: saastaja maksab, keskkond ja tarbija võidavad
Euroopa Parlamendi täiskogu otsustas 11. aprillil asulareovee puhastamise direktiivi hääletuse lõpptulemusel rakendada “saastaja maksab” põhimõtet. See on oluline samm tarbijakaitse ja keskkonnasäästlikkuse suunas ning tagab tulevikus vee kvaliteedi kõikjal Euroopas.
1991. aastal koostatud asulareovee puhastamise direktiiv vajas põhjalikku ajakohastamist, et viia see vastavusse tänapäevaste keskkonnanõuete ja tehnoloogiatega.
EurEau president Pär Dalhielm ütles lõpphääletust kommenteerides: "Tänane hääletus on oluline verstapost meie ühistes jõupingutustes kaitsta Euroopa veevarusid, säilitades samas reoveeteenuste taskukohasuse. Kaasajastatud direktiiv aitab tagada reovee kogumise kõrgeimaid standardeid, kaitstes seeläbi rahvatervist ja keskkonda."
Läbivaadatud direktiiv sisaldab mitmeid olulisi sätteid, mille eesmärk on tõhustada reoveepuhastusprotsesse ja vähendada veekogude reostuse taset. Nende hulka kuuluvad saasteainete eemaldamise rangemad standardid, täiustatud seire ja tõhusamad aruandlusmehhanismid.
Laiendatud tootjatvastutuse (EPR) rakendamine tähendab “saastaja maksab” põhimõtte kasutuselevõttu veesektoris. Euroopa Vee-ettevõtete Liit EurEau tõdeb siiski, et see ei kata kõiki kulusid, mis on seotud kosmeetikatoodetest ja ravimitest pärinevate mikrosaasteainete puhastamisega.
Uuendatud direktiiv on erinevaid vajadusi ja võimalusi arvestav, nii näiteks ei hõlma reoveepuhastusdirektiivi regulatsiooniala reoveekogumisalasid, mis jäävad alla 1000 inimekvivalendi (ie). Samuti on kiiduväärt paindlik lähenemine kolmanda ja neljanda astme puhastusele ning energianeutraalsuse saavutamisele, see võimaldab paremini suunata investeeringuid esmalt sinna, kus neid kõige rohkem vajatakse.
Direktiiv avaldatakse lõplikult sügisel Euroopa Liidu Teatajas.
EurEau esindab 38 vee-ettevõtete ühendust 33 riigist üle Euroopa. EurEau´sse on kaasatud sektori parimad spetsialistid, et tõsta veeteenuse kvaliteeti ja ressursitõhusust ning pakkuda enam kui 500 miljonile inimesele Euroopas juurdepääsu veele ja reoveeteenustele.
Teate koostas Eesti Vee-ettevõtete Liit