Euroopa turismipoliitika loojad tutvusid Eesti parimate praktikatega
Juuni alguses võõrustasime Tallinnas projekti Tourism in Balance raames turismivaldkonna esindajaid Roomast, Sevillast, Amsterdamist, Bredast, Krakowist ja Brasovist. Kolme sisuka päeva jooksul toimus arvukalt ettekandeid, kaasavaid töötubasid, arutelusid ja kogemuste jagamisi. Viisime külalised tutvuma ka mitme Eesti turismiettevõttega, kelle kestlik tegutsemisviis on turismisektorile eeskujuks.
Eesti parimate praktikate jagamine
3.–5. juunini kestnud programm algas Kalevi Veekeskuse juhi Piret Betlemi ettekandega. Ta rääkis osalemisest Eestis kaubanduskoja koordineeritud projektis Tourban, Green Key sertifikaadi saamise protsessist ja hotellis läbi viidud kestlikest algatustest. Veekeskus on rakendanud meetmeid energia ja vee säästmiseks, tegeleb prügi sorteerimisega ja eelistab hotelli restoranis kohalikku toorainet, sealhulgas hommikusöökidel.
Tallinna Giidide Ühingu esindaja Aliis Hazlehurst Palo juhitud vanalinnaekskursioonil kuulsid külalised 2023. aasta Euroopa rohepealinna Tallinna tegevustest. Hele Lõhmus Tallinna Strateegiakeskusest tutvustas mobiilirakendust Tallinn Card, millest on saanud populaarne äpp Tallinnas navigeerimisel.
Ekskursioonile järgnenud ettekandes tegi Hele Lõhmus ülevaate Tallinna turismivaldkonna arengusuundadest. Ta rõhutas kohaliku kogukonna kaasamise olulisust ja selgitas turismi arendamise võimalusi pealinna eri piirkondades.
Imbi Lepik-Martinson Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutusest esitles sertifitseerimissüsteemide mõju tasakaalustatud turismi kasvu edendamisel Eestis. Katri Tšeskidov Harju-, Rapla- ja Läänemaa DMO-st (Destination Management Organization) rääkis turismi arendamisest Tallinna lähipiirkondades.
Toiduturismi arendamine Eestis
Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse toiduturismi suuna juht Helina Andruškevitšus köitis kuulajaid ettekandega teemal „Turistide käitumise mõjutamine läbi gastronoomia“, rõhutades, kuidas kohalikud maitsed ja kulinaarsed elamused aitavad külastajaid hajutada ja majanduskasvu stimuleerida.
Esimese päeva õhtusöögi korraldasime restoranis Lee, mis on esimene Green Key sertifikaadiga restoran Eestis ja pälvinud ka Michelini tunnustuse. Restorani peakokk Hiro Takeda tutvustas restorani kontseptsiooni ning rääkis oma kokakunsti inspiratsiooniallikatest ja kogemustest Eestis, sealhulgas armastusest Eesti kohukeste vastu.
Teisel õhtul külastasime Fotografiskat, mille tegevjuht Margit Aasmäe rääkis fotomuuseumi Eestisse toomise lugu ja tutvustas kontseptsiooni. Õhtusööki nautisid väliskülalised Fotografiska restoranis, mis on kolmandat aastat järjest pälvinud Michelini Green Stari tunnustuse. Restoranis kasutatakse toiduvalmistamisel hooajalist ja kodumaist toorainet. Kõik, mis üle jääb, jõuab ringiga tagasi põldudele ja peenardele.
Külastajate hajutamise võimalused Tallinnas
Projekti Tourism in Balance eesmärk on turistide parem hajutamine sihtkohas. Üle 20 aasta rattaekskursioone korraldanud City Bike OÜ eestvedaja Toomas Lelovi juhtimisel tutvuti Tallinna eri piirkondadega, kuhu võiks suunata turiste, et vähendada turismikoormust vanalinnas. Külastati Kalamaja, Bekkeri piirkonda, Noblessnerit, Kadriorgu ja Rotermanni kvartalit.
Inspiratsioon välisesinejatelt
Lisaks kohalikele ekspertidele jagasid oma teadmisi ja kogemusi rahvusvahelised esinejad. Esther Romero Andaluusia turismi- ja spordiametist rääkis piirkonna innovaatilisest lähenemisest säästvale turismile, rõhutades kohaliku kogukonna kaasamise ja kultuuripärandi tähtsust. José Francisco Benitez Sevilla turismiministeeriumist kirjeldas Andaluusia säästva turismi territoriaalset kava, samal ajal kui Daniel Santana Verano Sevilla linnavalitsusest tõi esile nutika turismiarendamise lähenemisviisi. Tiziana Marinelli Rooma regioonist tutvustas kaasava turismi projekti Access-Ability ja Alina Szasz Brasovi maakonnast selgitas Karpaatide konventsiooni olulisust. Breda rakenduskõrgkooli professor Goof Lukken keskendus oma esituses sellele, kuidas turismiatraktsioonid aitavad külastajaid sihtkohta meelitada, samuti nimetatud valdkonna haldamisele.
Tallinnas toimunud kohtumine andis osalejatele põhjaliku ülevaate parimatest kestliku turismi praktikatest ja võimalustest nende rakendamiseks eri piirkondades. Jagatud kogemused ja ideed aitavad kindlasti kaasa Euroopa turismipoliitika edendamisele ja koostööle tulevikus. Osalejad lahkusid uue inspiratsiooni ja rakendatavate strateegiatega, et edendada tasakaalustatud ja kaasavat turismi oma kodupiirkondades, parandades seeläbi kogu Euroopa turismisektori jätkusuutlikkust ja elujõulisust.
Tourism in Balance (TIB) on programmi Interreg Europe projekt, mida kaasrahastab Euroopa Liit.
Autor: Kaie Tropp, kaubanduskoja eksporditeenuste koordinaator
Artikkel ilmus esmakordselt kaubanduskoja ajakirja Teataja 4/2024 rubriigis Turism.