Jõustusid hädaolukorra seaduse muudatused, mis laiendavad elutähtsa teenuse osutajate ringi
18. oktoobril 2024 jõustusid hädaolukorra seaduse muudatused, mille tulemusel laieneb elutähtsa teenuse osutajate ringi, tekib üleriigiline sektoripõhine riskipilt, paraneb teenuste kättesaadavus kriisi ajal ja tekib elutähtsa teenuse osutajal kohustus viia läbi elutähtsa teenuse osutaja töötajate taustakontrolli.
Elutähtsate teenuste ring laieneb
Hädaolukorra seaduse muudatustega võeti Eesti õigusesse üle Euroopa Liidu elutähtsate teenuste toimepidevuse tagamise direktiiv ehk CER direktiiv, mis laiendab kohalikku elutähtsa teenuse osutajate ringi. Elutähtis teenus on teenus, millel on ülekaalukas mõju ühiskonna toimimisele ja mille katkemine ohustab vahetult inimeste elu või tervist või teise elutähtsa teenuse või üldhuviteenuse toimimist või tekitab suurt keskkonnakahju ja mille katkemisel on oluline mõju riigi majandusele ja riigikaitsele.
Lisaks varasemaltnimetatud 14-le elutähtsale teenusele loetakse elutähtsaks teenuseks nüüdsest ka lennuväljade, aeronavigatsiooniteenuse, sadamate, avaliku raudtee ja üldarstiabi teenuse toimimine ning ravimite ja toiduga varustamine. Muuhulgas laieneb elutähtsate teenuste osutajate ring ka selle arvelt, et kui varasemalt loeti elutähtsa teenuse osutajateks vee- ja kaugkütteettevõtjad ning teede korrashoidjad, kes osutasid teenuseid üle 10 000 elanikuga kohalikus omavalitsuses, siis edaspidi on elutähtsa teenuse osutajad kõik nimetatud ettevõtted olenemata tegutsemiskoha elanike arvust. Kokku on nüüdsest Eestis 21 elutähtsat teenust ning elutähtsat teenust pakkuvaid ettevõtteid on üle 400.
Elutähtsa teenuse osutaja kohustused laienevad
Elutähtsa teenuse osutajate ülesanneteks on näiteks toimepidevuse riskianalüüsi ja plaani koostamine, varude olemasolu tagamine enda teenuse osutamise jätkamiseks hädaolukorras ja õppuste korraldamine kord kahe aasta jooksul.
Jõustunud muudatuste kohaselt teavitatakse 30 päeva jooksul elutähtsa teenuse osutajat tema identifitseerimisest elutähtsa teenuse osutajana. Elutähtsa teenuse osutaja määratakse haldusaktiga, milles tuuakse välja ka tähtpäev, mis ajaks tuleb elutähtsa teenuse osutajal koostada toimepidevuse riskianalüüs ja plaan, korraldada kriisireguleerimise õppus ja täita elutähtsa teenuse toimepidevuse tagamiseks sätestatud nõudeid.
Lisaks varasemalt kehtinud kohustustele peavad edaspidi elutähtsa teenuse osutajad esitama kord aastas ülevaate elutähtsa teenuse katkestuse ja häire vältimiseks ning nõutud teenuse taseme saavutamiseks rakendatud ja rakendatavate meetmete kohta, korraldama vähemalt kord aastas koolitusi töötajatele, et suurendada töötajate teadlikkust elutähtsa teenuse toimepidevusest, rakendatud meetmetest, toimimisest hädaolukorras või muus sarnases olukorras või nende ohu korral. Lisaks peab elutähtsa teenuse osutaja teavitama elutähtsa teenuse toimepidevust korraldavat asutust või tema määratud asutust, kui sündmusel on või võib olla oluline mõju elutähtsa teenuse osutajatele ja elutähtsate teenuste osutamise jätkamisele ühes või mitmes Euroopa Liidu liikmesriigis. Muuhulgas peavad ettevõtted olema valmis ka sõltumatuteks audititeks, kus hinnatakse elutähtsa teenuse toimepidevuse ja rakendatud meetmete asjakohasust.
Peale teenuse osutajate peab edaspidi ka riik koostama üleriigilist riskianalüüsi, mille aluseks on asutuste ja kohalike omavalitsuste riskihinnangud ning mille abil analüüsitakse hädaolukorda või muud sarnast olukorda põhjustada võivaid ohte.
Teatud töötajate tausta tuleb kontrollida
Töötajate usaldusväärsuse tagamiseks tuleb edaspidi elutähtsa teenuse osutajal teostada taustakontrolli inimese suhtes, kes täidavad elutähtsa teenuse osutaja juures või tema jaoks tundlikke ülesandeid, kellel on õigus saada otsene või kaudne juurdepääs elutähtsa teenuse osutaja rajatistele, teabele või kontrollisüsteemidele või kelle puhul kaalutakse tööle võtmist eelnevalt kirjeldatud ametikohale.
Taustakontrolli tohib teha üksnes selleks, et hinnata võimalikku julgeolekuriski asjaomasele elutähtsa teenuse osutajale ning taustakontrolli tegemisel kontrollitakse andmeid üksnes isiku karistatuse kohta. Täpsemad nõuded taustakontrolli teenusele, kehtestab Vabariigi Valitsus määrusega, kuid need ei ole veel jõustunud.
Jõustunud hädaolukorra seaduse muudatustega on võimalik tutvuda SIIN. Kui Sul tekib küsimusi jõustunud muudatuste kohta, siis anna sellest teada meie juristidele e-posti juristid@koda.ee teel.