Kaubanduskoda palus loobuda keskkonnatasude tõstmisest 2024. aastal
Riigikogu menetlusse on jõudnud eelnõu, millega kehtestatakse uued saastetasumäärad saasteainete väljutamisel välisõhku, veekogusse, põhjavette ja pinnasesse ning ohtlike jäätmete ja põlevkivijäätmete kõrvaldamisel. Koda nägi mitmeid probleeme plaanitava eelnõuga ning tegi ettepaneku loobuda keskkonnatasude tõstmisest 2024. aastal.
Puudub mõjuanalüüs keskkonnatasude tõstmise suhtes
Leidsime, et eelnõul puudub mõjuanalüüs või vastav uuring, mis põhjendaks selles olevate keskkonnatasude just konkreetsete summade võrra suurendamist. Koja hinnangul peaksid keskkonnatasude suurused olema seotud tekkiva keskkonnamõju tõendatud suurusega.
Lisaks leidsime, et keskkonnatasude tõstmise planeerimisel on oluline ka turuosalistega konsulteerimine ning ettevõtete tegevuse mõju tegelik hindamine keskkonnale. Kuna keskkonnatasude tõstmine praegusel juhul ei ole seotud tekkiva keskkonnamõju tõendatud suurusega, vaid tasude tõstmine toimub ilma analüüsi ja sisuliste põhjendusteta, siis tegi koda ettepaneku loobuda keskkonnatasude tõstmisest 2024. aastal ning koostöös mõjutatud ettevõtetega töötada 2024. aasta esimesel poolaastal välja põhjendatud ning pikaajaline keskkonnatasude süsteem, mis rakendatakse alates 2025. aastast.
Keskkonnatasud peavad liikuma sinna, kus toimub saastamine
Eelnõu seletuskirja kohaselt on keskkonnatasude tõstmise peamine eesmärk riigi eelarve suurendamine. Koda leiab, et arvestades „saastaja maksab“ printsiipi peaksid ka saadud keskkonnatasudest tulenevad summad minema sinna piirkonda ja nendele kohalikele omavalitsustele, kus antud saastamine toimus. Suuremad keskkonnatasud peavad hüvitama tekitatud kahju, mitte suurendama riigi eelarvet.
Tasumäärad tuleb kehtestada pikaajalisena
Uued keskkonnatasu määrad on kehtestatud järk-järgult tõusvana alates aastast 2024 kuni aastani 2027. Koda on seisukohal, et lühikeseks perioodiks uute keskkonnatasude kehtestamine ei anna ettevõtetele uute investeeringute tegemiseks vajalikku ettenähtavust, kuna nii saasteainete vähendamine kui muud keskkonnaalased muudatused nõuavad ettevõtetelt mahukaid investeeringuid uute tehnoloogiate kasutuselevõtuks. Oleme seisukohal, et tagada ettevõtjatele suurema stabiilsuse ja investeerimiskindluse, peavad eelnõuga kehtestatavad tasumäärad jääma muutmatuks vähemalt aastani 2035.
Muudatused jõustuvad 1. juulil 2024. Eelnõuga on võimalik tutvuda SIIN.