Kaubanduskoda toetab mitmeid ehitusseadustiku plaanitavaid muudatusi
Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on koostanud ehitusseadustiku muudatuste väljatöötamise kavatsuse, mis sisaldab mitukümmend ettepanekut ehitusseadustiku muutmiseks. Kaubanduskoda avaldas toetust mitmele ettepanekule, näiteks ehitusvaldkonna digitaliseerimisele. Samas juhtisime ministeeriumi tähelepanu ka mitmele dokumendis nimetamata ehitusvaldkonna kitsaskohale, millele tuleb lahendus leida.
Menetlustähtajad tööpäevades
Avaldasime toetust ettepanekule sätestada ehitusseadustikus menetlustähtajad tööpäevades. Ehitusloa eelnõu kooskõlastamise tähtajaks oleks sellisel juhul kuni 10 tööpäeva ning ehitusloa, kasutusloa ning projekteerimistingimuste andmise tähtajaks (koos kooskõlastamisega) kuni 20 tööpäeva. Projekteerimistingimuste avatud menetluse läbiviimise tähtajaks oleks kuni 50 tööpäeva. Praegu on osad menetlustähtajad tööpäevades ning osad kalendripäevades.
Lisaks toetasime ka muudatust, et ehitusteatisi tuleb edaspidi menetleda kiiremini kui loataotlusi.
Ehitusvaldkonna digitaliseerimine
Kaubanduskoda toetas ka mitmeid ettepanekuid, mis on seotud ehitusvaldkonna digitaliseerimisega. Näiteks toetasime muudatust, mille kohaselt on edaspidi loamenetluses ehitusprojektina käsitletav ka kehtestatud nõuetele vastav ehitise digitaalne infomudel ja selles sisalduvad andmed. See tähendab, et ettevõtjatel oleks võimalik esitada ehitusloa- ja kasutuslao menetlusse digitaalsel infomudelil põhinev projekt ning saada automaatkontrolli tulemuste põhjal kiiret tagasisidet projekti nõuetele vastavuse osas. Selline lahendus oleks ettevõtjatele võimalus, mitte kohustus.
Teavitamine ja loakohustus
Toetasime ka ministeeriumi ettepanekut muuta ehitusseadustiku lisades 1 ja 2 sätestatud teavitus- ja loakohustuslikele ehitiste loetelu selliselt, et edaspidi tuleb teavitada ehitiste püstitamisest, mis ei ole määratletud vaba ehitustegevusena, st mille kohta ei ole ehitusseadustiku lisades tehtud märget, et vastav kohustus puudub. Ehitusseadustiku lisades toodud rajatiste loetelu ei hõlma praegu kõiki ehitisi, mistõttu on ebaselge, kas lisades nimetamata ehitise püstitamiseks on nõutav teavitamine või loamenetlus.
Hoone mõiste
Kaubanduskoda toetas ministeeriumi ettepanekut muuta ehitusseadustikus hoone mõistet selliselt, et hooneks loetakse üksnes püsiva siseruumiga ehitisi. See tähendab, et püsiva siseruumita ehitisi loetakse edaspidi rajatisteks. Samas tegime õigusselguse tagamise eesmärgil ettepaneku tuua ehitusseadustikus välja ka püsiva siseruumi mõiste.
Kohalike omavalitsuste ebapädevad ametnikud
Lisaks andsime ministeeriumile teada, et ettevõtjatelt saadud tagasiside põhjal on üheks ehitusvaldkonna oluliseks probleemiks ka osade kohalike omavalitsuse ametnike ebapädevus. Näiteks kui kohaliku omavalitsuse ametnik teeb projektile märkuseid, siis ei tugine ta iga kord ehitusvaldkonna normidele ja vahel on märkused isegi vastuolus kehtivate normidega. Näiteks on esinenud juhtumeid, kus omavalitsused mõtlevad välja lisatingimusi kehtestatud detailplaneeringutele või üldplaneeringutele.
Probleemiks on ka menetlustähtaegade ületamine. Näiteks ametnik avastab dokumendis ühe vea ja kui see ära parandada, siis ta avastab järgmise vea. Ja seetõttu pikeneb pidevalt menetlustähtaeg. Loogiline lahendus oleks see, et kõik probleemid tuuakse korraga välja ja seejärel pikendatakse menetlustähtaega.
Ettevõtjatele valmistab muret ka asjaolu, et erinevate kohalike omavalitsuste ametnikud saavad ehitusvaldkonna normidest erinevalt aru ning seetõttu esineb väga palju erinevaid tõlgendusi ning menetluspraktika ei ole üle Eesti ühesugune. Palusime ministeeriumil otsida lahendusi ettevõtjate poolt välja toodud probleemidele.
Järgmise sammuna koostab majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ehitusseadustiku muutmise seaduse eelnõu, mis valmib praeguse ajakava kohaselt 2022. aasta esimeses kvartalis. Eelnõu eeldatav jõustumise aeg on 2022. aasta neljas kvartal.
Kui Sul tekib küsimusi plaanitavate muudatuste kohta või soovid anda teada ehitusvaldkonna probleemist või teha muudatusettepanekuid, siis anna sellest teada kaubanduskoja juristidele e-posti aadressil juristid@koda.ee.
Kõikide ehitusseadustiku plaanitavate muudatustega saad lähemalt tutvuda SIIN.