Kaubanduskoda on vastu suhkruga magustatud jookide maksustamisele
Toidumaksud on ebaefektiivne meede, mis ei avalda märkimisväärset positiivset mõju inimeste tervisele.
Teiste riikide kogemus on näidanud, et toidumaksud täidavad fiskaalset eesmärki, kuid maksu mõju inimeste käitumisele on teisejärguline. Näiteks kehtestati Taanis 2011. aastal nn rasvamaks, kuid selle tulemusel vähenes lisamaksustatud toodete tarbimine vaid 0,9 protsendi võrra ning maks tühistati juba 2013. aastal. Soome on aga otse öelnud välja, et toidumaksu peamiseks eesmärgiks on riigieelarve tulude suurendamine.
Suhkruga magustatud jookide maksustamisega kaasnevad mitmed negatiivsed mõjud, kuid on küsitav, milline on selle meetme mõju inimeste tervisele. Toidumaksu kehtestamisel muutuvad toidukabad kallimaks, mis avaldab aga kõige suuremat mõju madalama sissetulekuga majapidamistele. Seetõttu võib sellel sihtgrupil jääda vähem raha toidu (sh „tervisliku“ toidu) ostmiseks. Suhkruga magustatud jookide maksustamisel esineb ka risk, et ühte toiduainet või -gruppi hakatakse asendama muu aine või toidugrupiga. Seetõttu ei pruugi toidumaksu kehtestamine avaldada soovitud mõju. Lisaks kaasnevad toidumaksu kehtestamisega maksu administreerimise kulud, suureneb ettevõtjate halduskoormus ning hoogustuda võib piirikaubandus.
Suhkruga magustatud jookide maksustamise peamiseks eesmärgiks on vähendada karastusjookide tarbimist alaealiste hulgas ning seeläbi avaldada positiivset mõju nende tervisele. Samas näitab uuring, et võrreldes teiste riikidega on suhkruga magustatud jooke joovaid kooliõpilasi vähem just Balti- ja Skandinaavia maades. Näiteks on Eesti tabelis 11-aastaste puhul 30., 13-aastaste puhul 37. ja 15-aastaste puhul 39. kohal.
Kaubanduskoda toetab täiendavate meetmete kasutusele võtmist, et parandada nii alaealiste kui ka täiskasvanute toitumisalaseid harjumusi ning edendada inimeste liikumisharjumusi. Samas toidumaksude kehtestamine ei ole parim lahendus eesmärgi täitmiseks.
Suhkruga magustatud toidugruppide maksustamise analüüsimine on üks meede, mis sisaldub sotsiaalministeeriumi eestvedamisel valminud toitumise ja liikumise rohelises raamatus.
Kaubanduskoja arvamusega rohelise raamatu kohta saab lähemalt tutvuda SIIN.