Kaubandussektor saab tulevikus sõlmida muutuvtunni kokkuleppeid
Kaubanduskoda saatis sotsiaalministeeriumile arvamuse, milles peab jaekaubandussektori tööandjatele ja töötajatele muutuvtunni kokkulepete võimaldamist positiivseks. Sama võimalus võiks tulevikus laieneda ka teistele sektoritele. Muudatus tähendab seda, et töötajaga saab edaspidi sisuliselt kokku leppida tööajas ajavahemikuna. Näiteks, et lisaks fikseeritud tööajale (näiteks 20 tundi nädalas) saab töötaja teha veel täiendavalt tööd kuni 8 tundi nädalas.
Muudatuse eesmärk on piloteerida jaekaubandussektoris muutuvtunni kokkulepete kasutamist. See peaks võimaldama kasutada tööaega paindlikult ning vähendama võlaõiguslike lepingute sõlmimist, mis ei taga tööd tegevatele isikutele piisavat kaitset. Koda näeb, et muudatuse järele on vajadus tegelikult ka teistes sektorites laiemalt ning ka tähtajatult, kuid on mõistetav, et kompromissi korras piloteeritakse muutuvtunni kokkulepete kasutamist esialgu tähtajaliselt ning vaid jaekaubandussektoris. Jaekaubandus on valdkond, kus sealse töömahu ja tööjõuvajaduse muutlikkuse tõttu on vastav paindlikkus vajalik.
Muutuvtunni kokkulepet võiks saada kasutada ka väiksemates ettevõtetes
Hetkel planeeritava kohaselt ei ole alla kuue töötajaga tööandjal võimalik muutuvtunni kokkuleppeid oma töötajatega sõlmida. Koja hinnangul oleks asjakohane võimaldada ka alla kuue töötajaga tööandjatel sõlmida muutuvtunni kokkulepet vähemalt ühe töötajaga. See võimaldaks ka väiksematel jaekaubandusettevõtetel tulla paremini toime töömahu muutlikkusega ning kaasata tööjõudu paindlikumalt.
Muutuvtunni kokkuleppe sõlmimise võimaluse laiendamine ka ülejäänud jaekaubanduse valdkonna tööandjatele aitab tagada, et sihtrühm on piisavalt esinduslik, et sellist pilootprojekti korraldada ning hiljem teha järeldusi, kas ja kuidas sätestatud põhimõtteid laiendada ka teistele sektoritele.
Täpsustada tuleb, mis juhtub, kui muutuvtunni kokkulepete arv ületab lubatud piiri
Eelnõu kohaselt kehtib muutuvtunni kokkulepe vaid juhul, kui see ei ole sõlmitud rohkem kui 17,5 protsendiga tööandja töötajatest. Praktikas võib aga juhtuda, et ühel hetkel on 17,5% töötajatega sõlmitud muutuvtunni kokkulepe ja hiljem on tööandja sunnitud töötajaid koondama või lõppevad tähtajalised lepingud ning selle tagajärjel suureneb varasemalt sõlmitud muutuvtunni kokkulepete osakaal üle lubatud määra.
Seetõttu tuleb täpsustada eelnõu teksti selliselt, et oleks selge, millised kokkulepped jäävad eelpool kirjeldatud olukorras kehtima, millised mitte või kas tööandja saab ise valida, millised kokkulepped tühiseks muutuvad või jäävad sellises olukorras kõik muutuvtunni kokkulepped hoopis kehtima.
Loe lähemalt, mis tingimustel plaanitakse muutuvtunni kokkuleppeid võimaldada.