
Koalitsioonileppe olulisemad punktid ettevõtete jaoks
Reformierakond, Eesti 200 ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond avalikustasid uue koalitsioonileppe, mis näeb muu hulgas ette käibemaksu ja ettevõtete tulumaksu tõstmise, regulaarselt jagatavale kasumile kohalduva madalama tulumaksu määra kaotamise ning automaksu kehtestamise. Järgnevalt toome välja uue koalitsioonileppe olulisemad punktid.
Maksud
Koalitsioonileppe kohaselt tõuseb käibemaks 2024. aastal 2 protsendi võrra. Alates 2025. aasta 1. jaanuarist kaob ka madalam käibemaksu erisus majutusteenuse pakkujatele ehk käibemaksumäär kerkib praeguselt 9 protsendilt 22 protsendini.
Lisaks tõuseb 2025. aastal ettevõtete tulumaks 2 protsendi võrra. Sama palju suureneb ka üksikisiku tulumaks, kuid samas on plaanis kaotada praegu kehtiv maksuküür ja tõsta tulumaksuvabastust 700 euroni kuus. Koalitsioon plaanib kaotada ka regulaarselt jagatavale kasumile kohalduva madalama tulumaksu määra. See tähendab, et edaspidi suureneb regulaarsete dividendide maksmise korral tulumaks praeguselt 14 protsendilt 22 protsendini.
Loodav võimuliit soovib 2024. aasta 1. juulist kehtestada ka automaksu, kuid selle täpne sisu ei ole hetkel veel teada.
Koalitsioonileppe kohaselt on plaanis maksustada ka pakendite ja plasti kasutamist eesmärgiga vähenda pakendijäätmete teket. Samuti on eesmärk vaadata üle keskkonna- ja ressursitasud ja maksustada raadamist.
Koalitsioonileppe kohaselt jätkatakse pahede ja tervisealase riskikäitumise maksustamist, vältides samal ajal piirikaubanduse teket. Seega on oodata alkoholi- ja tubakaaktsiisi tõstmist. Lisaks on uue võimuliidu eesmärk suurendada hasartmängudest laekuvat riigi maksutulu.
Loodav koalitsioon plaanib anda ka kohalikele omavalitsustele võimaluse kehtestada kohalikke makse.
Rohereform ja ringmajandus
Loodav koalitsioon soovib üheskoos ettevõtjatega kujundada Eesti majandusmudeli kliimaneutraalseks ja kestlikuks.
Koostöös teadlaste, ekspertide, kogukonnaühenduste ja ettevõtjatega on plaanis vastu võtta kliimaseadus ning luua kliimaeesmärkide saavutamiseks õigusselgus ja investeerimiskindlus.
Uus võimuliit soovib tõhustada ka pakendijäätmete tootjavastutuse süsteemi toimimist ning seada müügipakendi ringlussevõtule eraldi sihtmäära.
Koalitsioon seab ringsete lahenduste arendamisel fookuse suure mõjuga majandussektoritele ehk ressursimahukatele tööstussektoritele ning loob sihitud meetmed ja programmid, et aidata ettevõtetel suurendada tõhusust ja töötada välja materjalide kõrgemal tasemel väärindamise lahendusi.
Lisaks on uuel koalitsioonil soov edendada ringmajanduse ärimudeleid ja innovaatilisi ideid, näiteks jagamismajandust ja toode kui teenus kontseptsiooni ka riigi poolt pakutavate teenuste osas.
Energeetika
Loodav koalitsioon seab eesmärgiks, et Eestist saaks taastuvenergiat eksportiv riik.
Taastuvelektri 100% eesmärgi täitmiseks soovitakse korraldada hinnalae ja -põrandaga vähempakkumised, sh meretuuleparkide kiiremaks rajamiseks.
Loodav koalitsioon on seadnud eesmärgiks muuta kiiremaks taastuvvõimsuste planeerimise, rajamise ja võimaluse võrku pääseda.
Lisaks on plaanis toetada tööstusettevõtteid energiaülemineku tegemisel ja ressursitõhususe parandamisel.
Uus võimuliit lubab ka investeerida võrguettevõtete koordineeritud plaani järgi võrkudesse eesmärgiga suurendada ilmastikukindlust, puhastada võrgud fantoomliitumistest, tugevdada ühendusi saartega ja anda võimalus liituda uutel tootmistel.
Plaanis on eraldada põlevkivi kaevandamine Eesti Energiast ja luua eraldi äriühing. Lõpuni soovitakse viia ka Elektrilevi eraldamine Eesti Energiast.
Plaanis on lõpetada puidu põletamine tööstuslikus elektritootmises ja teha koostööd selle lõpetamiseks teistes Euroopa riikides, kuid kasutada biomassi kohalikes koostootmisjaamades.
Töösuhted
Loodav koalitsioon seab eesmärgiks sõlmida 2023.a mais 3-poolne hea tahte kokkulepe ametiühingute ja tööandjatega, et alampalk jõuaks 60 protsendini mediaanpalgast 2027.aastaks ning alampalk kasvaks keskmisest palgast kiiremini.
Lisaks plaanib uus koalitsioon muuta töötamise regulatsiooni kaasaegseks ja paindlikuks. Töötamist puudutav seadusandlus peab kohanduma töötamise muutunud olemusega, kaasama tööturule võimalikult palju inimgruppe ja võimaldama paindlikku töökoormust ja -korraldust, tagades sotsiaalsed garantiid.
Teadus- ja arendustegevus, innovatsioon
Koalitsioonileppes on kirjas, et investeerime teadus- ja arendustegevusse vähemalt 1 protsendi SKP-st ja seame eesmärgiks, et erasektori TA kulud on vähemalt 2 protsenti SKP-st.
Lisaks soovib loodav koalitsioon käivitada rakendusuuringute keskuse koostöös ettevõtjate ja teadusasutustega ning suurendada rakendusuuringute programmi rahastust vastavalt riiklikele fookusvaldkondadele.
Taristu
Koalitsioon soovib edasi minna kokkulepitud mahus Tallinn-Tartu, Tallinn-Pärnu maanteedel liiklusohtlike kohtade ehitamisega, kasutades 2+2 või 2+1 sõiduradade põhimõtet.
Lisaks soovitakse jätkata Rail Balticu väljaehitamist ning minna edasi raudtee elektrifitseerimisega. Uus võimuliit toetab ka Euroopa Komisjoni algatust viia raudteeliiklus Baltikumis üle Euroopa laiusega raudteele.
Metsandus
Koalitsioonileppe kohaselt peab metsade majandamine ja puidu väärindamine tervikuna tagama, et metsandusvaldkond on süsiniku siduja. Eesti puit tuleb väärindada maksimaalselt ja lõpptooted peavad olema maksimaalse süsiniku sidumisvõimega.
Uuel võimuliidul on plaanis digitaliseerida kogu raieprotsess ja sellega seonduv aruandlus.
Lisaks soovib koalitsioon vastu võtta koostatud metsanduse arengukava.
Muud ettevõtlusega seotud teemad
Koalitsioonil on plaanis tegeleda süsteemselt Eesti ettevõtetele kapitali kättesaadavusega, sealhulgas soodustada pensionifondide raha investeerimist Eesti majandusse, et soodustada rahvusliku kapitali akumulatsiooni ja Eesti ettevõtete konkurentsivõimet.
Loodav koalitsioon plaanib teostada aktiivset majandusdiplomaatiat, mis võimaldab ettevõtetel laieneda välisturgudele, toob sisse uusi investeeringuid ning loob tervikuna Eestile jõukust.
Eesmärk on viia seaduste tasemel sisse ettevõtete jaoks andmete ühekordse esitamise printsiip.
Uus koalitsioon soovib toetada Eesti ja Euroopa Liidu jaoks oluliste maavarade kasutuselevõtu uurimise jätkamist ning otsida võimalust keskkonda hoides luua Eesti rahvale seeläbi uut jõukust.
Lisaks soovib uus võimuliit suurendada Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse finantsvõimekust suurprojektide käendamiseks, roheinvesteeringuteks ja Eesti ettevõtete välisturgudele laienemiseks.
Koalitsioon seab ka eesmärgiks, et Eesti on ettevõtlus- ja maksukeskkonna ning välislepingute poolest parim maa Euroopas, kus luua ja hoida ettevõtte peakorterit ning mille kaudu globaalselt hallata varasid.
Uus koalitsioon plaanib toetada kõigiti digitaalse arveldamise täielikku rakendamist ka erasektoris.
Lisaks on plaanis koondada eesti.ee ettevõtja digiväravasse ettevõtja jaoks olulisemad avaliku sektori teenused ja teenustega seotud informatsiooni, luues proaktiivseid või sündmusteenuste põhiseid lahendusi.