Koja hinnangul ei vaja praktikalepingud Euroopa Liidu poolset reguleerimist
Euroopa Komisjon on koostanud direktiivi, millega soovitakse parandada praktikantide töötingimusi ning võidelda olukorra vastu, kus tavapäraseid töösuhteid esitatakse praktikana. Kaubanduskoja hinnangul ei ole praktikalepinguga reguleeritavad probleemid Eestis aktuaalsed ning praktikavõimaluse üle reguleerimine võib vähendada ettevõtte soovi pakkuda noortele praktikavõimalust.
Eestis ei varjata töösuhteid praktikalepingu taha
Plaanitava direktiivi kohaselt ei tohi praktikalepingu taga varjata tavapäraseid töösuhteid ning liikmesriigid peavad tagama kontrolli- ja inspekteerimismeetmed, et avastada ja võidelda selliste tegevuste vastu, mille puhul tavaline töösuhe maskeeritakse praktikaks. Koja hinnangul ei ole Eestis kerkinud ülesse märkimisväärset probleemi, kus praktikalepingu taga varjatakse tavalist töösuhet. Eestis kasutatakse praktikat peamiselt kooliõpingute kõrval erialase esmase kogemuse saamiseks ning töösuhte puhul saab Eestis kasutada töölepinguseaduses reguleeritud katseaega. Isegi kui osapooled on sõlminud praktikalepingu, mis vastab oma sisult töösuhtele, siis on praktikandil ka täna Eestis võimalus pöörduda töövaidluskomisjoni või kohtu poole. Lisaks on praktikandil alati võimalus abi saamiseks pöörduda ka tööinspektsiooni poole.
Ülereguleerimine võib vähendada praktikavõimalusi
Plaanitava direktiivi jõustumise korral võib praktikavõimalusi pakkuvate ettevõtete jaoks tõstatuda mure, et nad peavad enne praktikandiga lepingu sõlmimist rohkem läbi mõtlema ning vajaduse korral ka suutma tõendada, et praktikandil ei ole täpselt samu kohustusi, mis on teistel töötajatel. Kui praktikant töötab võrreldes tavaliste töötajatega väiksemas ulatuses, siis tekib ka küsimus, kas ja kui suures ulatuses tuleb praktikandile vastavalt tema panusele ka tasu maksta. Praktikant on ettevõtte jaoks igal juhul kulu, kuid ettevõtted pakuvad seda võimalust siiski, et panustada järelkasvu. Kui seada praktikale liiga ranged, sh tasustamise nõuded, siis võib praktikavõimaluste pakkumine muutuda ettevõttete seas ebapopulaarseks, mis omakorda pärsib noorte arengut ning uue tööjõu pealekasvu. Koja hinnangul võib direktiiv takistada Eestis seni kehtinud praktikat, mille kohaselt võtavad ettevõtted omast vabast soovist noori praktikale, et neid koolitada ja anda neile esmane erialane kogemus.
Plaanitav direktiiv jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas. Hetkel ei ole teada, millal direktiiv jõustub. Praktikalepingute direktiivi ülevaatega on võimalik tutvuda SIIN.