Kuidas teha rohkem vähema ajaga?
Kas oled kunagi imestanud, kuidas mõned inimesed suudavad lühikese ajaga palju saavutada, liikudes justkui kiirusel 100 km/h? Mis on nende saladus?
Üks edukate inimeste saladusi peitub nende harjumustes ja nagu öeldakse: alguses loome me harjumused ja seejärel kujundavad harjumused meid.
Harjuta end „konnasid sööma“
Kuidas lõpetada asjade edasilükkamine ja teha rohkem vähema ajaga? Üks tõhusamaid harjumusi, millele paljud edukad inimesed toetuvad, on Brian Tracy välja pakutud „konna söömise“ meetod. Mark Twain ütles kunagi, et kui esimene asi, mida sa igal hommikul teed, on elusa konna söömine, võid terve päeva tegutseda teadmisega, et see on tõenäoliselt kõige hullem asi, mis sul terve päeva jooksul juhtub.
Tegelikkuses on sinu „konn“ su kõige suurem, kõige olulisem ülesanne. See on see, mille edasilükkamise tõenäosus on kõige suurem, kui sa midagi ette ei võta. Niisiis, „söö see konn“ on teine viis öelda, et kui sul on ees kaks olulist ülesannet, alusta suurima, raskeima ja kõige tähtsama ülesandega.
Kuidas seda ideed praktikas kasutada?
- Määratle selgelt oma „konn“: kõige olulisem ülesanne, mida soovid saavutada. Selgus on võti: kui midagi on ebaselge, on lihtsam vabandusi leida. Ära anna järele kiusatusele teha väiksed meeldivad asjad esimesena ära!
- Tee plaan ja prioriseeri: koosta oma ülesannete nimekiri, eelistatavalt paberile, ja määra prioriteedid.
- Efektiivne ajakasutus: kõige tegemiseks ei jätku kunagi aega, kuid alati on aega teha ära kõige olulisem asi. Mis asi see on?
- Valmista ette: taga, et sul on kogu vajalik informatsioon ja materjalid ning sinu (töö)keskkond toetab sind raske ülesandega tegelemisel.
- Jaga „konn“ tükkideks: suure eesmärgi puhul tee sammsammuline plaan, kuidas sa seda „sööma“ hakkad. Mis on esimesed kolm sammu?
- Tee ühte asja korraga: rööprähklemine võib tunduda tõhus, kuid tegelikult see vähendab keskendumist ja produktiivsust.
- Tähista võite! Kui oled edukalt oma „konna“ ära söönud, siis tähista seda. See vallandab meie ajus endorfiine, mis parandavad meeleolu ja suurendavad enesekindlust.
Hiljutised psühholoogilised uuringud on näidanud, et raske ülesande varajane lõpetamine vähendab ärevust ja suurendab meie päeva produktiivsust. Samuti on leitud, et aju reageerib positiivselt ülesannete varajasele lõpetamisele, vabastades keemilisi aineid, mis suurendavad rahulolu ja motivatsiooni.
Edukuse ja produktiivsuse võti ei seisne mitte ainult suurema hulga töö tegemises lühema ajaga, vaid ka õigete asjade tegemises.
Lisaks „konna söömisele“ võib olla kasulik kasutada teisi ajajuhtimise tehnikaid. Näiteks Pomodoro tehnika, kus töötatakse 25 minutit järjest ja tehakse seejärel viieminutiline paus, aitab säilitada energiat ja keskendumisvõimet kogu päeva vältel.
Oluline on mõista, et edukuse ja produktiivsuse võti ei seisne mitte ainult suurema hulga töö tegemises lühema ajaga, vaid ka õigete asjade tegemises. „Konnade söömise“ meetod aitab sul keskenduda just neile ülesannetele, mis toovad suurimat väärtust ja mõju. See tähendab, et sa ei raiska aega ebaolulistele tegevustele, vaid suunad energia sinna, kus see tõeliselt loeb. Iga päev, mil sööd oma „konna“, liigud sammu võrra lähemale oma eesmärkidele ja unistustele.
Autor: Reesi Valge
Realcoach OÜ
meeskondade coach
Artikkel ilmus esmakordselt koja ajakirjas Teataja (2024, 01).