Pensioni I samba seos palgaga peaks säilima
Sotsiaalministeerium plaanib teha muudatusi riiklikus pensionikindlustussüsteemis. Ühe muudatusena koosneks vanaduspension 2020. aastast lisaks baasosale, staažiosale ja kindlustusosale ka ühendosast. Lisaks soovitakse alates 2037. aastast lisada sellele viienda osana solidaarosa. Kaubanduskoda neid ettepanekuid ei toeta, sest see motiveerib töötajat saama suuremat osa palgast ümbrikus ning pärsib palkade suurendamist.
Pensionikindlustuse seaduse planeeritav muudatus mõjutab pensioni I sammast ning sellega soovitakse muuta pension solidaarsemaks ja võrdsemaks. See tähendab, et tulevikus ei oleneks pension enam nii suurel määral isiku sissetulekust, sest I sambast tulev pension oleks inimestel võrdne. Kuigi eesmärk on õilis, näeb koda selles ohtu maksude korrektsele tasumisele. Seetõttu tegi koda ettepaneku kaaluda alternatiivseid lahendusi pensionisüsteemi jätkusuutlikuks muutmisel.
Koja hinnangul ei motiveeri selline muudatus tööandjat töötajale suuremat ja ametlikku palka maksma. Sisuliselt tähendab muudatus seda, et kuna I sambas tulenev pension on nagunii võrdne, siis on töötaja motiveeritud saama suuremat osa palgast ümbrikus, sest talle on ka miinimumpalgaga tagatud samad hüved, mis on olukorras, kus ta saaks näiteks keskmist palka. Kuigi palga ja pensioni seos säiliks II samba kaudu, on sellisel juhul võimalik töötajat motiveerida ümbrikupalka saama ka väitega, et töötaja võib ka ise III sambasse raha maksta.
Kaubanduskoja hinnangul on oluline, et I sambas säiliks seos isiku sissetulekuga. Selliselt motiveeritakse töötajat ka tulevikus keelduma ümbrikupalga saamisest ning sellest tööinspektsiooni teatama. Kui säilitatakse pensioni seos sissetulekuga, oleks ka tööandja enam motiveeritud tasuma makse, sest sellest oleneb tulevikus tema töötajate heaolu.
Tutvu kaubanduskoja ametliku ettepanekuga: