PFAS – ainete keelust
19.septembril võttis Euroopa Komisjon (EK) vastu uued meetmed – kemikaale käsitlevad ELi õigusaktid – piirates mittedekafluoroheksaanhappe (PFHxA) ja PFHxA-ga seotud ainete kasutamist. Seda eesmärgiga kaitsta inimeste tervist ja keskkonda.
PFASil on lai valik erinevaid füüsikalisi ja keemilisi omadusi. Need võivad olla gaasid, vedelikud või tahked suure molekulmassiga polümeerid. Mõnda PFAS-i kirjeldatakse kui pika või lühikese ahelaga, kuid see ei hõlma kõiki erinevaid struktuure, mis esinevad PFAS-klassis, mis on väga mitmekesine. PFAS-e saab nende struktuuri põhjal sorteerida mitmel viisil.
PFASi kasutatakse laialdaselt, kuna neil on unikaalsed soovitavad omadused. Näiteks on need intensiivse kuumuse korral stabiilsed. Paljud neist on ka pindaktiivsed ained ja neid kasutatakse näiteks vee- ja rasvatõrjevahenditena. PFAS-aineid nimetatakse ka igavesteks kemikaalideks, sest need ei lagune looduskeskkonnas. PFAS-ained, mida kasutatakse paljudes tööstusprotsessides ja paljudes tarbekaupades, vajavad erilist tähelepanu, võttes arvesse pinnase ja vee, sealhulgas joogivee saastumise suurt arvu.
Peamised PFASi kasutavad tööstussektorid hõlmavad lennundust ja kaitset, autotööstust, lennundust, toiduga kokkupuutuvaid materjale, tekstiili, nahka ja rõivaid, ehitus- ja majapidamistarbeid, elektroonikat, tuletõrjet, toiduainete töötlemist ja meditsiinitarbeid.
Euroopa komisjon leidis, et PFAS ainete kasutamine teatavates toodetes kujutab endast vastuvõetamatut riski inimeste tervisele ja keskkonnale.
PFHxA kasutuse piirangud
PFHxA piirang keskendub kasutusaladele, kus risk ei ole senini piisavalt ohjatud, alternatiivid on kättesaadavad ning sotsiaal-majanduslikud kulud on piiratud võrreldes kasuga inimeste tervisele ja keskkonnale.
Piiranguga keelatakse PFHxA müük ja kasutamine tarbekaupades, näiteks vihmavestides; toidupakendites, nagu pitsakarbid; tarbijale suunatud segudes, näiteks veekindlad pihustid; kosmeetikatoodetes, nagu nahahooldustooted; ning mõnedes treenimiseks ja katsetamiseks kasutatavates tuletõrjevahtudes. See keeld ei mõjuta PFHxA muid rakendusi, nende kasutamist näiteks pooljuhtides, akudes või saastevaba vesiniku kütuseelementides.
EK peab piirangut oluliseks sammuks PFASide heite edasisel vähendamisel, kuna PFHxA-d kasutatakse sageli teiste juba keelatud PFASide (perfluorooktaanhape ehk „PFOA“) asendamiseks. See põhineb ECHA komiteede teaduslikul hinnangul ning on läbinud Euroopa Parlamendi ja nõukogu kontrolli.
PFHxA piirang jõustub 20 päeva pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas. Seda kohaldatakse pärast 18 kuu kuni viie aasta pikkust üleminekuperioodi sõltuvalt kasutusest, mis annab aega asendamiseks ohutumate alternatiividega.
Euroopa Komisjoni materjalide põhjal Reet Teder