Pikalt haiguslehel olev töötaja saab jõukohast tööd teha
15. mail jõustusid töötervishoiu ja tööohutuse seaduse muudatused, mille kohaselt saab töötaja pärast 60 päeva haiguslehel olemist asuda endiselt haiguslehel viibides tööle. Sellega peab nõus olema ka tööandja.
Millist tööd võib haiguslehel olev töötaja teha?
Töötaja saab tööandjaga kirjaliku kokkuleppe sõlmimisel pärast kahekuulist haiguslehel olemist töötada haiguslehe ajal terviseseisundile kohandatud töötingimustes. Sellise kokkuleppe üks eeldus on, et töötaja teeb tööd, mis on vastavuses töötaja terviseseisundile. Haiguslehe alusel ajutiselt terviseseisundile vastava töö tegemise korral on tööandja ja töötaja kohustatud järgima haiguselehele märgitud terviseseisundile vastavaid töötingimusi. See võib tähendada nii osalise ajaga töötamist, kohandatud töötingimusi/töökeskkonda kui ka kergemaid tööülesandeid. Kui tööandjal ei ole võimalik pakkuda töötajale tema terviseseisundile vastavaid töötingimusi, ei tohi töötaja haiguslehe alusel tööd teha.
Millal tekib haiguslehe ajal töötamise õigus?
Inimesel tekib haiguslehe ajal töötamise võimalus pärast 60 haiguslehel viibitud päeva. Oluline on, et pikaajalise haigusega kaasneva ajutise töövõimetuse esimesel kahel kuul keskenduks inimene tervise ja töövõime taastamisele, vajaduse korral ka taastusravile ega seaks ohtu tervenemist. Lisaks peab vabastus töökohustuste täitmisest kestma vähemalt 90 kalendripäeva. Kuna haiguslehe ajal on töötamine lubatud pärast 60 haiguslehel viibitud päeva, siis see tähendab, et haigusleht peaks kehtima pärast seda veel vähemalt 30 päeva. Selline piirang on vajalik, et tööandja ei peaks töökeskkonnas tegema kohandusi väga lühikeseks ajaks.
Millist tasu tuleb töötajale maksta?
Tööandja ei või haiguslehe ajal töötamise eest maksta töötasu vähem kui 50% töölepingus kokku lepitud töötasust. See tähendab, et töötaja töötasu peab igal juhul olema vähemalt 50% varasemast töötasust. Tervisekassa hüvitab tööandja poolt haiguslehele märgitud töö- või teenistuskohustuste täitmisest vabastuse alguspäevale eelnenud päeval kehtinud töötasu ja terviseseisundile vastava töö tegemise ajavahemikul makstava töötasu vahe, mis saab olla maksimaalselt 50% võrreldes varasema töötasuga.
Kuidas tuleb vormistada haiguslehe ajal töötamise kokkulepe?
Ajutiselt saab terviseseisundile vastavat tööd teha haiguslehe alusel ainult siis, kui töötaja ja tööandja selles kokku lepivad ehk mõlemad on sellega nõus. Kokkulepe tuleb töötaja ja tööandja vahel sõlmida kirjalikus vormis. Kirjalik vorm tähendab allkirjastatud, sealhulgas digiallkirjastatud kokkulepet. Muu hulgas tuleb pooltel kokku leppida ka tööle asumise kuupäev, töötasu ja vajaduse korral tööülesanded. Seega saavad osapooled teha kirjaliku kokkuleppe näiteks töölepingu muudatuse vormis või töölepingu lisana. Lisaks võivad töötaja ja tööandja kokkuleppe igal ajal üles öelda. Näiteks kui töötaja leiab haiguslehe alusel töötamise ajal, et tema terviseseisund ei võimalda ka kergemaid tingimusi täita, on töötajal õigus jääda tavalisele haiguslehele edasi.
Kui sul tekib küsimusi pikaajalise haiguslehe ajal töötamise kohta, siis võta meiega ühendust aadressil juristid@koda.ee.
Autor: Ireen Tarto
Artikkel ilmus esmakordselt kaubanduskoja ajakirja Teataja 3/2024 numbris rubriigis kasulikku