Riigieelarve defitsiidi lubamise plaan tuleks maha matta
Meie hinnangul peaks eelarve puudujääk olema suunatud eelkõige majanduse ergutamiseks just halvematel aegadel, näiteks majanduskriisi puhul, mida Eestis praegu pole.
Kavandatav muudatus annab võimaluse viia eelarve defitsiiti juhul, kui varasemalt on olnud ülejääk, seadmata sellele muid tingimusi. See tähendab, et valitsus saab sätet vabalt kasutada ilma, et see oleks tegelikkuses vajalik või pikemas perspektiivis põhjendatud. Leiame, et selline lähenemine ei arvesta ega kaitse võimalike tulevaste majanduslike probleemide eest. Meie hinnangul tuleks varasemaid sääste kulutada ajal, mil see tegelikult vajalik on.
Seda, et praegune majanduslik olukord ei vaja stimuleerimist, on väljendanud näiteks Eesti Pank. Ka majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel valminud ülevaates hindasid Eesti Konjunktuuriinstituudi eksperdid Eesti majanduse üldolukorra rahuldavaks, ennustades järgnevatel aastatel majanduskasvu kiirenemist. Seega ei ole Eesti majandusseis praegu selline, et see vajaks riigieelarvest lisaturgutust.
Muudatuste kavandamisel pole arvestatud asjaluga, et tulevikus võib ette tulla majanduslikult halvemaid aegu, mil riigipoolne stimuleerimine on oluliselt vajalikum. Arvestada tuleb muu hulgas sellega, et tulevikus võib väheneda Euroopa Liidu rahaline panus Eesti majandusse ning et Eesti rahvastik vananeb. Rahvastiku vananemisega tugevneb ilmselt märgatavalt surve pensioni ja haigekassa kuludele. Praegune muudatus ei arvesta aga probleemidega, mis tulevikus tõenäoliselt aset leiavad ja on seetõttu lühinägelik ning seab ohtu pikemaajalise eelarvetasakaalu põhimõtte.
Kavandatav muudatus annab just praegusele valitsusele võimaluse koostada lähiajal eelarve defitsiidiga. Järgmised valitsused peavad hakkama aga eelarve struktuurset defitsiiti vähendama ja tasakaalustama. Lisaks võib plaanitav muudatus vähendada edaspidi valitsuste motivatsiooni koostada näiteks reservide taastamiseks või suurendamiseks ülejäägiga eelarveid, kuna järgmine koosseis võib need oma poliitilistel eesmärkidel ära kasutada.
Tutvu kaubanduskoja ametliku arvamusega siin.