
Riigieelarve puudujääk on põhjendatud vaid rasketel aegadel
Kaubanduskoda seda plaani ei toeta, sest eelarve puudujääk peaks olema suunatud eelkõige majanduse ergutamiseks just halvematel aegadel.
Kavandatav muudatus annab võimaluse viia eelarve defitsiiti juhul, kui varasemalt on olnud ülejääk, seadmata sellele muid tingimusi. See tähendab, et praegune valitsus saab sätet vabalt kasutada ilma, et see oleks tegelikkuses vajalik või pikemas perspektiivis põhjendatud. Kaubanduskoja hinnangul on selline lähenemine lühinägelik ega arvesta probleemidega, mis võivad tulevikus majandust negatiivselt mõjutada.
Eelarvepoliitikat kujundades tuleb silmas pidada nii lühiajalist kui ka pikemaajalist olukorda. Pikemaajalise tasakaalu seisukohast on oluline tagada riigi võimekus täita oma kohustusi ka aastakümnete pärast. Samas ei arvesta praegune muudatus probleemidega, mis tulevikus tõenäoliselt aset leiavad ja on seetõttu lühinägelik ja seab ohtu pikemaajalise eelarvetasakaalu põhimõtte. Kavandatav muudatus annab just praegusele valitsusele võimaluse koostada lähiajal eelarve defitsiidiga. Järgmised valitsused peavad hakkama aga eelarve struktuurset defitsiiti vähendama ja tasakaalustama.
Eelnõu järgi peaks seda võimalust saama kasutada juba alates 2018. aastast.
Tutvu kaubanduskoja ametliku arvamusega: