Rumeenia ja Bulgaaria täielik ühinemine Schengeni alaga
12. detsembril otsustas Euroopa Liidu nõukogu, et alates 1. jaanuarist 2025 kaotatakse piirikontroll Rumeenia ja Bulgaariaga Euroopas Liidu maismaa sisepiiridel. See oluline samm viib lõpule mõlema riigi täieliku ühinemise Schengeni alaga. See mitte ainult ei tugevda Schengeni ala, vaid tugevdab kogu EL siseturgu, suurendab reisimist, kaubandust ja turismi.
See otsus tähendab, et alates 1. jaanuarist 2025 saavad:
- kodanikud reisida ilma maismaapiirikontrollita Bulgaariasse ja Rumeeniasse ning Bulgaaria ja Rumeenia vahel;
- kaob piirikontroll ka maismaatranspordi puhul.
Euroopa Liidu nõukogu otsustas eelmise aasta detsembris nõustuda Rumeenia ja Bulgaaria Schengeni alaga ühinemisega. Alates ELiga ühinemisest on Bulgaaria ja Rumeenia kohaldanud Schengeni õigusraamistiku teatavaid osi, sealhulgas neid, mis on seotud välispiirikontrolli, politseikoostöö ja Schengeni infosüsteemi kasutamisega.Mõlemad liikmesriigid on võtnud kõik vajalikud meetmed, et tagada kõigi Schengeni eeskirjade sujuv kohaldamine juba alates 31. märtsist 2024.
Sel kuupäeval kaotati kontroll õhu- ja merepiiridel ning hakati kohaldama Schengeni eeskirju, sh Schengeni viisade väljastamise kohta. Sellest ajast käivitati Bulgaaria ja Rumeeniaga Euroopa Komisjoni poolt ka koostööraamistikud kiirete varjupaiga – ja tagasisaatmismenetluste katseprojektide rakendamiseks. Mõlemad riigid toetavad Euroopa ühiseid jõupingutusi, et tegeleda ELi julgeolekuga ELi välispiiridel ja lahendada rändeprobleeme. EK jätkab ka rahalise toetuse ja Frontexi abi pakkumist mõlemale liikmesriigile.
Alates 1. jaanuarist on Bulgaaria ja Rumeenia täieõiguslikud Schengeni liikmed
Schengen on suurim vaba reisimise ala kogu maailmas. Kõigepealt kaotati 1985. aastal piirikontrollid Prantsusmaa, Saksamaa, Belgia, Madalmaade ja Luksemburgi vahel. Nüüdseks hõlmab Schengeni ala 29 riiki (25 liikmesriiki 27st ning Island, Liechtenstein, Norra ja Šveits) ja 420 miljonit inimest. ELi sisepiiridel Küprosega ei ole kontrolle veel kaotatud ning Iirimaa ei kuulu Schengeni alasse.
Euroopa Liidu nõukogu materjalide põhjal Reet Teder