Täiendav pakendiaktsiis ei aita pakendi koguseid vähendada
Tegime riigikogu rahanduskomisjonile ettepaneku pakendiaktsiisiga seotud muudatused eelnõust välja jätta.
Oleme mitmete erialaliitudega korduvalt rõhutanud, et turule toomise pakendiaktsiis ei täida oma peamist eesmärki ehk ei aita vähendada turule toodava pakendi koguseid. Pakendiettevõtjatel puudub reaalne võimalus vähendada olulisel määral pakendite koguseid, sest pakendid on juba täna optimaalsed ja/või puudub Eesti ettevõtjatel võimalus mõjutada pakendite kogust.
Nõustume, et turule toodud pakendite kogust ei ole hetkel võimalik täpselt tuvastada. Selle peamiseks põhjuseks on meie hinnangul nõrk järelevalve. Meile jääb ebaselgeks, kuidas aitab pakendimaks tõhustada järelevalvet või muuta muul viisil turule toodud pakendite andmeid usaldusväärseks. Pigem suureneb ettevõtjate motivatsioon aladeklareerida pakendite kogust või jätta üldse andmed deklareerimata.
Kuna uus pakendiaktsiis ei aita sisuliselt täita keskkonnaalaseid eesmärke, siis ei pea me mõistlikuks selle kehtestamist vaid fiskaalsetel eesmärkidel. Ka teiste EL-i riikide pakendi käitlemise süsteemidel puudub sarnaselt Eestile fiskaalne mõju. Olukorras, kus riiklik järelevalve pakendite valdkonnas on aastaid olnud väga nõrk, deklareerimata jäetakse kuni 30% turule lastud pakenditest ning pakendiaktsiisi maksuauk on rohkem kui 50 korda suurem pakendiaktsiisi laekumisest, ei ole mõistlik uut pakendiaktsiisi kehtestada. Seetõttu tegime riigikogule ettepaneku jätta pakendiaktsiisiga seotud muudatused eelnõust välja.
Uue aktsiisi kehtestamise asemel tuleb tõhustada järelevalvet ning tõsta nii tarbijate kui ettevõtjate teadlikkust keskkonnahoidlikest pakenditest ning edendada korduskasutatavate pakendite kasutamist.
Tutvu kaubanduskoja ametliku arvamusega siin: