
Thorgate – visiooniga IT-agentuur
Kui mitut edukat firmad Sa tead, mille asutajate hulka kuuluvad vennad? Aga vennad, kes on ühtlasi kaksikud? Ilmselt mitte ühtegi. Eestis leidub vähemalt üks selline ettevõte, Thorgate Management OÜ, mille kaasasutajateks on kaksikutest vennad Janar ja Ivar Merilo.
Thorgate on digitaalne tooteagentuur, kus tegeletakse nii tootearenduse (st disainimise ja tarkvaraarendusega) kui ka investeerimisega start-up’idesse. Ettevõte sai ka ise alguse start-up’ist nimega GateMe, mis on ürituste korraldajatele mõeldud piletimüügi ja külaliste haldamise tarkvara. Janar rääkis, et asja käima saamiseks käisid nad klubide ukse taga oma toodet tutvustamas. Seda nii Eestis, USAs kui mujal. Asjaga tuldi küll üsna kiiresti kaasa, kuid väga suureks skaleerida seda tänaseni ei ole veel õnnestunud. Kuigi GateMe pole Thorgate’ile täna enam põhitoode, tegeletakse sellega siiski jätkuvalt edasi.
Tuntuimad Thorgate’i projektid on seni olnud näiteks Coop´i e-poe lahendus, tarkade tänavavalgustite süsteem Gridensile ning metsandusega tegelevatele ettevõtetele Metsalao ja Vahelao rakendused, mis aitavad metsaettevõtetel oma tööd paremini korraldada.
2011. aastal otsustasid vennad palgatöö maha jätta ning hakkasid otsima võimalusi start-up idee teostamiseks. Idee tuli kolmandalt kaasasutajalt Toomaselt ning üheskoos asuti looma platvormi, mille abil saavad ürituste korraldajad oma pidusid reklaamida, aga ka pileteid müüa. Abi ja toetuse leidsid nad Tehnopolist, mille ruumides nad ka praegu oma meeskonnaga toimetavad. Vendade sõnul on alustaval ettevõtjal üsna keeruline leida vajalikke teadmisi ja kompetentsiga inimesi, et oma äriidee reaalselt tööle saada. Tehnopolist said nad endale nii ruumid, leidsid juhendaja (kes on tänaseks ka ettevõtte tegevjuht ja partner) ning teised vajalike oskustega meeskonnaliikmed.
Kogu senine elu ühes rütmis
Võiks ju eeldada, et vennad ei sobi üldjuhul äri koos tegema ja vaidlusi esineb palju. Siiski ütlevad mehed justkui ühest suust, et hoolimata kaksikud olemisest on nad niivõrd erinevad, et just seetõttu nende ettevõtmised tänaseni hästi õnnestunud ongi. Aga ei saa ka salata – meeste senine käekäik tõestab, et kaksikvennad on tõepoolest omavahel ideaalne kooslus.
Vennad on läbi ja lõhki äriinimesed. Pärnus koolis käies osalesid nad enamustel üleriigilistel reaalainete olümpiaadidel. „Me olime Janariga üsna samasuguse tasemega, mistõttu oli meil tulemuste saamisel alati väike võistlusmoment,“ rääkis Ivar olümpiaadidel käimisest. Ka keskkooli lõpetasid mõlemad kuldmedaliga.
Ülikooli valikki langes mõlemal ühele ja samale koolile ning erialale – majandust ja ärijuhtimist asuti õppima Stockholmi Kõrgemasse Majanduskooli Riias. Huvitav on see, et kuigi Thorgate tegeleb IT-ga, ei ole kummalgi mehel IT-haridust. „Tänapäeval ei olegi IT- sektoris haridus kõige tähtsam, vaid pigem tahe ja kiire õppimisvõime. Tehnoloogiad muutuvad kiirelt ning kogemus tuleb ajaga,“ rääkis Janar. „Arvutite ja infotehnoloogiaga hakkasime iseseisvalt tegelema ja programmeerimist õppima juba keskkoolis, mil tegime ettevõtetele kahekesi veebilehti,“ lisas Ivar.
Pole imestada, et ka esimene töökoht oli meestel ühine. Juba ülikooli ajal läksid mõlemad tööle ärikonsultatsiooniteenuseid pakkuvasse ettevõttesse PricewaterhouseCoopers. 2011. aastal, peale aastakest seal töötamist mõistsid mõlemad, et tahavad ise midagi reaalselt ära teha. Sealt GateMe mõte alguse saigi.
Edu nii Eesti kui välismaa konkurssidel
Start-up ideid pole mehed soovinud vaid enda teada jätta. Nii prooviti 2012. aastal õnne Londonis Euroopa nimekaimal start-up kiirendil Seedcamp. Kui esimesel korral nad lõppvooru ei pääsenud, siis juba järgmisel aastal võitsid nad just selle sama, võib öelda olulisima Euroopa kiirendi.
Tänagi jätkub meeste koostöö Seedcampiga, kellega neil on suurepärased suhted. Nende ruumegi kasutavad nad endiselt. Janar käib vähemalt kord kuus Londonis nii GateMe kui Thorgate’i klientidega suhtlemas, aga ka sealset ettevõtlust arendamas.
Vennad osalesid 2016. aasta sügisel kaubanduskoja ja Swedbanki korraldatud noore ettevõtja preemia konkursil, kus jõudsid kolme parima kandidaadi hulka. Žüriiliikmete hinnangul oli seekordne konkurss väga kõrge tasemega ning parimateks hinnatud noori ettevõtjaid eristasid üksteisest vaid üksikud punktid.
Thorgate on tänu väga tugevale disainimeeskonnale saanud oma toodetega mitmeid disainiauhindu. Nende kontori esindusriiulit kaunistavad nii Kuldmunad kui disainiauhindade tunnustused disainiprillide näol. Disain on meeste sõnul üks nende trumpidest. „Meie meeskonnas on vabariigi tipud disaini alal, seda tõestavad ka saadud tunnustused,“ ütles Janar uhkusega.
Mis on Thorgate’i edu taga?
Vennad ütlevad justkui ühest suust, et Thorgate’i edu saladus on tegelikult väga tugev ja kokkuhoidev meeskond, teisalt aga tulevikku vaatav pilk ning pidev tahe edasi areneda.
Üheks Thorgate’i tugevuseks peavad nad Python-platvormi kasutamist IT-arendustegevustes juba algusest peale. Janari sõnul kasutavad suuremad IT-firmad praegu Javat ja teisi juba ammu kasutusel olevaid tehnoloogiaid, kuid Python on see, mis on praegu turul eriti populaarseks muutumas. „Loomulikult võib tulevikus tulla veel uusi ja paremaid tehnoloogiaid, kuid praegusel hetkel järjest populaarsust saavutav back-end arenduse keel on just Pyhton,“ lisas Ivar.
See on vaid tehniline võti, millega Thorgate oma edu saavutab. Lisaks IT-arendustele loodi ettevõttesse investeerimise pool. Thorgate Ventures toetab alustavaid start-up’e nii rahaliselt kui teadmistega. „Kuna tegemist on riskiinvesteeringutega, siis valime hoolikalt projekte, millesse investeerida,“ rääkis Ivar.
Mida ootab tulevik?
„Üsna pea on plaan muuta Thorgate Management grupiks, mille all tegutsevad erinevad IT-ettevõtted. Juba praegu tegutseme sarnasel viisil, kuid ametlikult pole me grupi nime kasutusele võtnud,“ selgitas Ivar. „Sel aastal on plaanis ka Thorgate’i meeskonda suurendada – aasta lõpuks soovime juurde värvata 35 inimest,“ lisas ta.
Paari aastaga on Thorgate Management jõudnud miljoni eurose käibeni aastas, kuid sellega ei plaani mehed piirduda. „Tahame kindlasti veel laieneda ja areneda,“ kinnitas Janar. „Thorgate’il on praegu kliente üle terve maailma, näiteks Londonis, Itaalias, USAs, Portugalis jne. New Yorki soovime peatselt leida ka kohapealse inimese,“ rääkis Ivar.
Janari sõnul on ettevõte suuresti juba praegu ekspordile suunatud. Pikemas perspektiivis näevad nad Thorgate’i 100 protsenti ekspordile suunatud ettevõttena. Seetõttu on kogu nende turundustegevus juba praegu ainult inglise keeles.
Mida on aga mehed oma senisest kogemusest enim õppinud? Vennad on oma kogemusele tuginedes veendunud, et vigu peab tegema ja vahest ka ebaõnnestuma. Nendest kogemustest õpitakse ja proovitakse uuesti – igakord ainult paremini.
Artikkel ilmus esmakordselt kaubanduskoja 2017. aasta jaanuarikuu Teatajas.