Tööandja – ära jää minevikku kinni, luba olla parem
Sellel aastal, s.o 2020 sügisel algatas justiitsministeerium kampaania „Ära jää minevikku kinni. Luba olla parem“, mis suunas tähelepanu endiste kinnipeetavate taasühiskonnastumisele. Nimelt saadab endiseid kinnipeetavaid minevikutaak, mis pärsib nende ümberkasvamist. Vanglast vabanenute hulgas on aga neid, kes soovitavad jätta mineviku selja taha ning õppida uusi tööoskusi, et saada lõpuks jalad alla. Nagu selgub kampaanialehelt tugiteenus.kriminaalpoliitika.ee, siis hinnanguliselt 46% vabanenutest registreerivad end ühe kuu jooksul peale vabanemist Töötukassas töötuna ning 23 % vabanenutest töötavad peale vabanemist. Seda protsenti saab kõrgemaks, kui annad oma panuse Sina, tööandja, palgates neid tööle, et endistele (ja ka praegustele) kinnipeetavatele võimalus anda. Selleks on Sul võimalik kasutada erinevaid toetusi ja programme.
Kinnipeetavad kui motiveeritud tööjõud
Enamasti arvatakse, et kinnipeetavate palkamisega kaasnevad probleemid. Tegelikult on tegemist enamasti motiveeritud tööjõuga, kelles on soov tööd teha. Seda kinnitavad tööandjate kogemusloos mitmed tööandjad, kes on kinnipeetavatele tööd pakkunud. Lisaks on sel omad nüansid, sest näiteks värvates avavanglast tööjõudu, ei pea tööandja maksma sotsiaalmaksu. Kel soovi värvata, see peab võtma ühendust Jõhvi, Tallinna või Tartu avavangla juhiga, et anda ülevaade, kelle alluvuses kinnipeetav tööd tegema hakkab, milline on töö iseloom ning kus töökoht asub. Tähele tuleb panna, et teenindussektoris (näiteks müüja, kuller, autojuht) kinnipeetaval töötada ei lubata.
Koolitus- ja palgatoetused
Nagu varem öeldud, on endiste kinnipeetavate tööle värbamine nii ühiskonna kui ka nende endi seisukohast kasulik. Nimelt on võimalik tööandjal taotleda Töötukassast üldist koolitustoetust, mis ei ole ainuüksi endistele kinnipeetavatele mõeldud. Nii saab vaadata OSKA kasvava tööjõunõudlusega kutsealade poole, mille koolitusi Töötukassa toetab 50% ulatuses. Väljaõppeks vajaminev koolituste maht on 80 akadeemilist tundi ning kestus kuni üks aasta. Toetuse saamiseks, tuleb tööandjal pöörduda Töötukassa poole, et avaldada seal töökuulutus ning leida seeläbi sobivad kandidaadid.
Samuti saab tööandja taotleda Töötukassast palgatoetust. Kui ta võtab tööle Töötukassas töötuna registreeritud inimese, kes on töötuna arvele võtmisele eelnenud 12 kuu jooksul vabanenud vanglast tähtajatult või vähemalt 12-kuulise tähtajalise lepinguga, saab tööandja taotleda osalist palgakulude hüvitamist, mis hüvitatakse tähtajatu lepingu korral maksimaalselt kuuel kuul. Selleks, et palgatoetust saada, peab tööandja enne inimese tööle võtmist esitama Töötukassale palgatoetuse avalduse ning maksma töötajale töötasu vastavalt lepingule.
Eelnevast selgub, et tööandjatel on abiks mitmeid Töötukassa võimalusi ja meetmeid, millega endiseid ja praeguseid avavangla kinnipeetavaid tööle värvata. Seega tööandja, kes otsid tööjõudu – ära jää minevikku kinni, luba olla parem.