Tööandjal on vaja tänasest paremaid võimalusi toetamaks oma töötajate tervist
Koda pöördus sotsiaalministeeriumi poole ettepanekuga tõsta tervise edendamise kulude maksuvaba piirmäära ja laiendada maksuvabade kulude loetelu. Sinna tuleks lisada näiteks vaktsineerimine, terviseuuringud ja ka tasulised tervishoiuteenused.
Kaubanduskoda on seda teemat arutanud juba rahandusministeeriumiga, kuid kuna küsimus puudutab otseselt ka rahvatervise aspekti, tervishoiu rahastamist ja töösuhteid, siis pidasime vajalikuks saata omapoolsed ettepanekud ka sotsiaalministeeriumile.
Täna saab tööandja töötaja tervisesse maksuvabalt panustada peamiselt siis, kui kulud on seotud tööohutuse ja töötervishoiu nõuete täitmisega, näiteks, kui töötaja tervise heaks tuleb midagi teha riskianalüüsi alusel või töötervishoiuarsti otsuse alusel. Muul juhul saab maksuvabalt hüvitada vaid mõned üksikud konkreetselt piiritletud töötaja tervise- ja spordikulud ning seda ainult 100 euro ulatuses kvartalis. 100 euro ulatuses saab maksuvabalt hüvitada näiteks rahvaspordiürituse osavõtutasu, spordiklubi regulaarset kasutust, füsioterapeudi teenust jm.
Kehtiv regulatsioon ei võimalda praegu tööandjatel piisavalt palju panustada töötaja tervisesse
100 euro näol kvartalis on tegemist võrdlemisi madala piirmääraga ning samuti on teenuste hulk liialt kitsas, mistõttu tegi koda riigile ettepaneku tõsta töötaja tervise edendamiseks tehtavate kulude maksuvaba piirmäära tänaselt 100 euro pealt 200 euroni. See tähendab, et tööandja saaks maksuvabalt hüvitada tervise edendamise kulusid töötaja kohta 200 eurot kvartalis ehk 800 eurot aastas.
Samuti tegi koda ettepaneku täiendada seadust teenustega, mida tööandja saaks ilma erisoodustusmaksuta hüvitada. Maksuvabade kulude loetellu võiks lisada koja hinnangul vaktsineerimise (nt gripivaktsiin, puukentsefaliidi vaktsiin jm), erinevad terviseuuringud (mis on väljaspool tervisekontrollis tehtavatest uuringutest nt vereuuringud, koormustestid) ja ka tasulised tervishoiuteenused (nt hambaraviteenused, eriarsti vastuvõtt jms). Samuti võiks laiendada taastusarsti, füsioterapeudi jt poolt vahendatavatele teenustele, ka massaažile.
Eelnimetatud muudatuste tegemine annab tööandjatele julguse ja parema võimaluse mõjutada töötajate tervist paremuse poole ning tõsta töötajate huvi oma tervise eest hoolitseda, millel on omakorda palju laiem mõju, sh ühiskonnale üleüldiselt.