Veebilehtede blokeerimismeede vajab täiendavat analüüsi
Justiitsministeerium kaalub ideed lisada autoriõiguse seadusesse võimalus blokeerida autoriõigusi rikkuvaid veebilehti Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti ettekirjutusega. Koda mõistab hukka igasuguse autoriõiguste rikkumise ning peab oluliseks, et tagatud oleks autoriõiguste efektiivne kaitse. Samas palusime justiitsministeeriumil põhjalikumalt analüüsida plaanitava blokeerimismeetme proportsionaalsust.
Täna on probleemiks see, et Eesti territooriumil on kergesti kättesaadavad erinevate sisupakkujate teenused, mille vahendusel saavad kasutajad tarbida tasuta sisu, näiteks muusikat, filme, seriaale nii, et pakkujatel puuduvad õigused sisu üldsusele kättesaadavaks tegemiseks.
Selle probleemi leevendamiseks on justiitsministeerium pakkunud autoriõiguse seaduse muutmise väljatöötamiskavatsuses välja autoriõigusi rikkuvate veebilehtede blokeerimise Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti ettekirjutusega. Tegemist oleks DNS- ja IP-põhise blokeerimisega.
Blokeerimismeetme sisu on idee kohaselt järgmine. Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA) saaks õiguse teha internetiteenuse pakkujatele ettekirjutuse, et viimased blokeeriksid autoriõiguseid ja nendega kaasnevaid õiguseid rikkuvale lehele juurdepääsu Eesti territooriumil. Enne ettekirjutuse tegemist peaks õiguste omajal või tema esindajal olema kohustus õiguste rikkuja poole pöörduda ning paluda õiguse rikkumise lõpetamist. Kui määratud tähtaja, näiteks 5 tööpäeva jooksul, õiguste rikkumist ei lõpetata, saab õiguste omaja või tema esindaja teha avalduse TTJA-le. TTJA hindab avalduses esitatud informatsiooni pinnalt määratud tähtaja, näiteks 10 tööpäeva jooksul, kas õiguste rikkumine leiab aset, ning avalduse rahuldamisel teeb TTJA ettekirjutuse internetiteenuse pakkujale. Ettekirjutuse mittetäitmisel rakendataks sunniraha. Kõik TTJA tehtud otsused kuuluksid edasikaebamisele halduskohtusse.
Palusime justiitsministeeriumil põhjalikumalt analüüsida, kas välja pakutud lahenduse näol on tegemist proportsionaalse meetmega või saaks probleemi lahendamiseks kasutada ka alternatiivseid ja vähem piiravamaid meetmeid.
Analüüs peaks andma vastused muu hulgas küsimustele, kas ja kui lihtsasti on võimalik blokeerimismeedet tehniliselt teostada, kas ja kui lihtsasti on autoriõiguste rikkujatel võimalik blokeerimismeetmest mööda hiilida, kas ja kui edukalt on blokeerimismeede täitnud oma eesmärki teistes riikides ning kas ja kuidas saab vältida olukorda, et blokeerimismeetme rakendamisel ei piirataks ligipääsu veebilehe sellele osale, kus ei toimu autoriõiguste rikkumist.