Võitlus maksupaketi vastu andis tulemusi
Möödunud nädalal saatsime koos 20 ettevõtlusorganisatsiooniga erakondade esimeestele ja riigikogu fraktsioonidele ühispöördumise, millega juhtisime nende tähelepanu sellele, et maksumuudatustega kaasnevad negatiivsed mõjud Eesti majanduskeskkonnale ning tegime ettepaneku planeeritud maksud ära jätta või asendada need teiste meetmetega. Päev peale ühispöördumist teatas valitsuskoalitsioon, et loobub lisaks panditulumaksule ka pakendimaksust.
Kuigi valitsus pole tänaseks pakendimaksu kohta konkreetseid ametlikke lahendusi välja pakkunud, siis praeguseks on teada, et täiendav pakendiaktsiis lükati aasta võrra edasi. Valitsus kavatseb aasta jooksul analüüsida pakendi- ja jäätmemajanduse parimat korraldust ning otsustab seejärel edasised sammud.
Kuigi ühispöördumises viitasime ka suhkrumaksu ära jätmise vajadusele, siis selle plaaniga liigub valitsus siiski edasi. Kolmapäeval sai teatavaks, et majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi analüüsi põhjal ei saa suhkrumaksu eelnõust niisama lihtsalt jogurteid ja muid magustatud piimajooke välja jätta.
See tähendab, et praeguse seisuga hakkaks magustatud jookide maks kehtima ka piima baasil valmistatud jookidele, mis sisaldavad suhkrut või magusainet. Rahandusministeeriumi sõnul on sellised joogid näiteks magusad joogijogurtid, keefirid, aga ka magusad taimepiimad, näiteks sojapiim.
Riik tahab suhkrumaksu eelnõu riigikogus vastu võtta hiljemalt 14. juunil, mil on riigikogus selle poolaasta viimane istung.