Võitu ei tule, kui piletit ei osta
Koostöö ja eriti rahvusvaheline koostöö ei ole kindlasti neile, kes soovivad omakeskis asjad ära lahendada ning usaldavad oma tegemistes vaid iseend. Tõsi on, et tihtipeale võid üksinda tegutsedes jõuda eesmärgini nobedamalt. Seda loomulikult eeldusel, et sul on kõik vajalikud teadmised, oskused ja ka ligipääs vajalikele tehnoloogiatele.
Mida keerukamaks teemad ja arendustegevused lähevad, seda suuremaks kasvab tõenäosus, et enda ressurssidest ei piisa. Ja polegi mõistlik kõike „majas sees“ teha. Puuduvat teadmust võib olla vaja kaasata nii riigi seest kui ka väljastpoolt ning seda võib leida nii ülikoolidest kui ka teistest ettevõtetest. Nii sünnibki tõhus koostöö, kus ühisest projektist võidavad mõlemad.
Nagu Bingo loto täismäng
Võimalused koostööks on turul olemas, aga keerukam on leida just need õiged koostööpartnerid, kes sulle hoogu juurde annavad. Õigete koostööpartnerite leidmine on loterii ja kui Eestist hea koostöö leidmine on võrreldav Bingo loto nurkade mängu võiduga, siis rahvusvaheliselt hea kontakti saamine võib olla diagonaalide mängu võit või lausa täismäng. Võitu aga ei tule, kui piletit ei osta.
Häid rahvusvahelisi kontakte saab mitmesuguste võrgustike kaudu, nagu Enterprise Europe Network (EEN)*. EEN-i kaudu saab teada anda oma kontaktisoovi ja koostöö võimaliku sisu. Seeläbi jõuab sinu päring üle maailma. Kindlasti tasub käia ka rahvusvahelistel valdkonna üritustel, kus lisaks uutele värsketele ideedele võib leida üritusel osalevate inimeste hulgast just need, kellega leida ühine keel. Kui ei tea, kust alustada, siis veebileht visiidid.ee on hea koht, kuhu piiluda.
Visiidid.ee lehele leiavad tee ka Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse innovatsioonirahastuse tiimi visiidid, mille eesmärk on ettevõtete võrgustamine, et teadmiste vahetuse pinnal saaks tekkida rohkem koostööprojekte.
Eurostars ühendab 37 riiki
Rahastust leiab sellistele projektidele samuti. Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus on rahvusvahelise Eureka võrgustiku liige, mille ülesanne on toetada just selliseid teadmist kaasavaid rahvusvahelisi koostööprojekte. Eureka võrgustiku programm Eurostars annab võimaluse Eesti väike- ja keskmise suurusega ettevõtetel teha koostööd ettevõtete ja ülikoolidega 37 riigist, mille hulgas on lisaks Euroopa riikidele ka kaugemad maad, nagu Kanada, Singapur, Lõuna-Korea ja Lõuna-Aafrika Vabariik. Taotlusvoorud toimuvad kaks korda aastas ja Eesti ettevõte saab projekti tegemiseks toetust kuni 300 000 eurot. Rohkem infot leiab lehelt Eurostars.
Võimalusi nii koostööpartneri leidmiseks kui ka projekti rahastamiseks on veelgi. Pigem on küsimus, kas seda kõike on vaja. Aafrika vanasõna ütleb: „Kui sa tahad jõuda kiiresti, siis mine üksi. Kui sa tahad jõuda kaugele, siis mine koos.“ Uued turud, ideed ja võimalused ootavad, aga nendeni ei jõua, kui loteriipiletit ei osta.
* Enterprise Europe Network pakutavaid tasuta võimalusi pakuvad ettevõtjatele Eestis 6 organisatsiooni: Eesti Kaubandus-Tööstuskoda, Ettevõtluse ja Innovatsiooni SA, Tallinna Teaduspark Tehnopol, Tartu Teaduspark, Invent Baltics, Baltic Innovation Agency (BIA). Kontakteeru julgelt!
*Artikkel ilmus esmakordselt kaubanduskoja ajakirjas Teataja 4/2024
Autor: Tiiu Treier, Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse innovatsioonirahastuse tiimijuht