Mida arvad andmete ja tehisintellekti valgest raamatust?
Mis on valge raamatu eesmärk?
Valge raamatu eesmärk on anda terviklik ülevaade tehisintellekti ja andmetega seotud teemade hetkeseisust ja tulevikust.
Mis on valge raamatu sisu?
- Valge raamatu dokumendis kirjeldatakse Euroopa Liidu ja OECD andmete ja tehisintellekti poliitikaid ning need on Eesti eesmärkide seadmisel aluseks võetud (valge raamat lk 14-21).
- Dokumendis analüüsitakse andmete ja tehisintellekti valdkonna hetkeseisu, tuuakse välja tugevused, nõrkused, võimalused ja ohud, antakse hetkeolukorrast lähtuvad soovitused ning kirjeldatakse andmete ja tehisintellekti valdkonna arenguprogrammi (valge raamat lk 14-58).
- Arenguprogrammis on toodud välja eesmärgid alamsuundade kaupa:
- Andmepõhise riigikorralduse ja majanduse alamvaldkonnas on eesmärgiks andmepõhisuse ja kestliku arengu tagamine, et Eesti oleks maailma suurima andmemajanduse osakaaluga riik maailmas. Arengusuundadena tuuakse välja ökosüsteem, andmehaldus, andmete avalikustamine, teadus- ja arendustegevus ning haridus, reaalajamajandus ning andmepõhine juhtimine (valge raamat lk 31-42).
- Nende eesmärkide saavutamiseks on ministeerium planeerinud näiteks luua üleriigilise andmeturuplatsi kontseptsiooni võimaldamaks andmevahetust erasektori siseselt, avaliku ja erasektori vahel ning inimestel avaliku ja erasektoriga, sh. luua võimalused riigi käes olevate andmete müügiks inimeste ja ettevõtjate poolt;
- toetada erasektorit andmepõhisele aruandlusele kiiremal üleminekul;
- luua koostöös erasektoriga võimalusi olemasolevate kvaliteetsete andmete pealt personaalsemate teenuste pakkumiseks.
- Tehisintellekti toel võimestatud riigi ja ühiskonna alamvaldkonnas on eesmärgiks saavutada tehisintellekti abil teenuste kvaliteedi ja tõhususe kasv avalikus sektoris ning jätkuv innovatsioon ja kasvav konkurentsivõime erasektoris. Arengusuundadena tuuakse välja avalik sektor, erasektor, keeletehnoloogia, haridus, teadlikkus ja kompetentsid ning teadus- ja arendustegevus (valge raamat lk 43-49).
- Nende eesmärkide saavutamiseks on ministeerium planeerinud näiteks soodustada tehisintellekti rakendavat ja arendavat ettevõtlust, toetades iduettevõtteid ja tihendades koostööd tehnoloogiasektori ettevõtetega;
- toetada teadus- ja arendustegevuse mahukate TI lahenduste loomist, testimist ja levitamist suurendamaks eraettevõtete innovatsiooni ja nominaalset tööjõu tootlikkust;
- toetada TI laboreid ja inkubaatoreid, kus ettevõtted ja teadlased saavad koostööd teha, ekspertiisi kasvatada ja innovatiivseid lähenemisi katsetada;
- Usaldusväärse ja inimkeskse tehisintellekti ja andmekorralduse alamvaldkonnas keskendutakse sellele, et personaalse riigi lahendused oleksid turvalised, tagatud oleks inimeste õiguste kaitse ning säiliks üldine usaldus Eesti digiriigi suhtes. Arengusuundadena on fookus lisaks usaldusväärsusele ja inimkesksusele ka õigusruumil, kompetentsidel ja oskustel ning rahvusvahelisel koostööl (valge raamat lk 50-55).
- Nende eesmärkide saavutamiseks on ministeerium planeerinud näiteks tõsta nii inimeste kui ettevõtete andmekirjaoskust läbi paljude täiendusõppe ja koolitusformaatide, sh konverentside, digitaalsete kursuste, töötubade jm.
- Andmepõhise riigikorralduse ja majanduse alamvaldkonnas on eesmärgiks andmepõhisuse ja kestliku arengu tagamine, et Eesti oleks maailma suurima andmemajanduse osakaaluga riik maailmas. Arengusuundadena tuuakse välja ökosüsteem, andmehaldus, andmete avalikustamine, teadus- ja arendustegevus ning haridus, reaalajamajandus ning andmepõhine juhtimine (valge raamat lk 31-42).
Mis saab edasi?
Andmete ja tehisintellekti arengu edendamiseks ning valge raamatu juhistest lähtuvalt on algatatud kaheaastane andmete tegevuskava ja kolmeaastane tehisintellekti tegevuskava, mida ajakohastatakse igal aastal, et tagada selle ajakohasus ja vastavus tehnoloogilise arengu ning valdkonna vajadustega.
Anna teada, kas valges raamat on sinu hinnangul väärtuslik või kas valge raamat vajab täiendusi. Tagasisidet ootan hiljemalt 28. veebruariks e-posti aadressile ireen@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille saadan majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile.