Mida arvad Eesti ja Venemaa vahelise õigusabi lepingu ülesütlemisest?
Mis on plaanitavate muudatuste eesmärk?
Justiitsministeerium ütleb Eesti ja Venemaa vahelise õigusabilepingu ülesse, sest Venemaa on toime pannud agressiooni Ukraina vastu, Venemaa on väljaarvatud Euroopa Nõukogust ning sellega seonduvalt inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooni kohaldamine on katkenud.
Keda mõjutab?
Ettevõtteid, kelle äritegevuses puututakse kokku või ollakse seotud Venemaaga või Venemaa ettevõtetega.
Mis on olulisemad plaanitavad muudatused?
-
Eelnõu kohaselt ütleb Eesti ülesse õigusabi ja õigussuhete lepingu, mis on sõlmitud Eesti ja Venemaa vahel.
-
Sellisel juhul on Venemaa puhul tegemist kolmanda riigiga, kellel puudub Eestiga õigussuhteid tsiviilasjades reguleeriv rahvusvaheline leping.
-
Lepingu ülesütlemisel kohaldatakse Eesti ja Venemaa õigussuhetes järgmiseid konventsioone:
-
Haagi 1965. aasta dokumentide kättetoimetamise konventsioon;
-
Haagi 1961. aasta välisriigi avalike dokumentide legaliseerimise nõude tühistamise konventsioon;
-
Olukorras, mida ei ole reguleeritud konventsioonides ja mille osapooled on nii Eesti kui ka Venemaa ning õiguslepingus oli antud olukord reguleeritud, siis kohaldatakse Eesti õigust.
-
Sisuliselt võib muudatus mõju avaldada isikute majanduslikule olukorrale, kuna senisest rohkem võib vaja minna tasulist õigusabi või asjaajamist. Tasub ka arvestada sellega, et asjaajamine võib hakata senisest rohkem aega nõudma, kuna võib raskeneda dokumentide kättesaadavus.
-
Juriidilisi isikuid puudutavad siiski vaid osa õigusabi valdkonnast, mille hulka kuuluvad kohtulahendite tunnistamise, tõendite kogumise, õigusinfo väljaselgitamise ja dokumentide kättetoimetamise taotlused. Justiitsministeeriumi hinnangul on mõju ettevõtjatele ja ettevõtluse valdkonnale marginaalne.
-
Mitmetel juhtudel on lahenduseks Haagi konventsioonist lähtumine, nt dokumentide kättetoimetamisel ja tõendite kogumisel. Keerulisem võib olukord olla kohtulahendite tunnustamise ja täitmisega, kus tuleb kohaldatavad õigusnormid välja selgitada lähtuvalt konkreetse vaidluse sisust.
Millal jõustuvad muudatused?
Plaanitav muudatus jõustub eelnõu kohaselt üldises korras peale eelnõu vastuvõtmist.
Anna teada, mida arvad lepingu ülesütlemisest. Tagasisidet ootan hiljemalt 4. oktoobriks e-posti aadressile martin@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille saadan justiitsministeeriumile.