Mida arvad ELi talendireservi loomise ettepanekust?
Mis on talendireservi loomise eesmärk?
Euroopa Liidu talendireservi loomise peamine eesmärk on lihtsustada kolmandate riikide tööotsijate ja liikmeriikide tööandjate tööpakkumiste kokku viimist tööjõupuudusega ametialadel.
Keda mõjutab?
- tööandjaid, kes soovivad värvata kolmandatest riikidest pärit töötajaid
- tööhõiveagentuure
- tööjõurenditeenuse pakkujaid
- kolmandate riikide töötajaid
Mida kujutab endast ELi talendireserv?
- Euroopa Komisjon on teinud ettepaneku luua ELi talendireserv kui kogu liitu hõlmav platvorm, mis koondaks väljaspool liitu elavate kolmandatest riikidest pärit registreeritud tööotsijate profiilid ja talendireservis osalevates liikmesriikides asuvate tööandjate vabad töökohad ning toetaks nende sobitamist (vt ELi talendireservi loomise määruse ettepaneku art 1 ja 2).
- ELi talendireservis osalemine on ettepaneku kohaselt liikmesriikidele ja tööandjatele vabatahtlik. Seega on liikmesriikidel vabadus teha otsus, kas sellega ühineda või mitte. Ainult osalevates liikmesriikides asutatud tööandjatel on võimalik avaldada oma vabad töökohad ELi talendireservi IT-platvormil (vt art 3).
- ELi talendireservis osalemisest huvitatud tööandjad võivad taotleda oma liikmesriigi riiklikult ELi talendireservi kontaktpunktilt, et see edastaks nende vabad töökohad ELi talendireservi IT-platvormile (vt art 13 lg 1).
- ELi talendireservi riiklikud kontaktpunktid edastavad ELi talendireservi IT-platvormile vabad töökohad, mis kuuluvad kogu ELi hõlmava tööjõupuudusega kutsealade loetelusse ja loetelusse tehtavate riigipõhiste kohanduste hulka või talendipartnerlusega seotud vabade töökohtade hulka (vt art 13 lg 2).
- Euroopa Komisjon on esitanud loetelu, mis sisaldab kogu ELi hõlmava tööjõupuudusega kutsealasid ISCO-08 neljanumbrilisel tasandil (vt kogu ELi hõlmava tööjõupuudusega kutsealade loetelu). Selles loetelus sisaldub 42 kutseala. Nende hulgas on näiteks ehitusinsenerid, eriarstid, tarkvara arendajad, raamatupidajad, hooldusõed, kokad, keevitajad ja veoautojuhid.
- Osalevad liikmesriigid võivad otsustada lisada ISCO-08 neljanumbrilisel tasandil tööjõupuudusega kutsealasid, et rahuldada oma konkreetseid tööturuvajadusi. Samuti võivad nad otsustada tööjõupuudusega kutsealasid kogu ELi hõlmavast loetelust välja jätta, kui need ei vasta nende konkreetsetele tööturuvajadustele (vt art 15 lg 1).
- Kolmandatest riikidest pärit tööotsijad võivad luua Europassi profiili koostamise funktsiooni kaudu oma profiili, et registreeruda ELi talendireservi IT-platvormil (vt art 11 lg 1).
- ELi talendireservis registreeritud kolmandatest riikidest pärit tööotsijate profiilid on nähtavad ELi talendireservis osalevatele tööandjatele (vt art 11 lg 3) ning ELi talendireservis osalevate tööandjate vabad töökohad on nähtavad kolmandatest riikidest pärit registreeritud tööotsijatele (vt art 13 lg 4).
- ELi talendireservi riiklikud kontaktpunktid peavad ettepaneku kohaselt pakkuma nii kolmandatest riikidest pärit registreeritud tööotsijatele kui ka ELi talendireservis osalevatele tööandjatele täiendavat tuge ja valikuprotsessijärgset abi (vt art 17). Abi seisneb näiteks selles, et kontaktpunkt peab andma teavet riigi sisserändemenetluse kohta ja kuidas saada töötamiseks välja antav viisa või elamisluba. Lisaks tuleb kontaktpunktil anda teavet näiteks kolmandate riikide kodanike õiguste ja kohustuste kohta, sealhulgas selle kohta, kuidas neil on võimalik saada sotsiaalhüvitisi, arstiabi ja haridust ning leida eluase.
- Määruse ettepanekus sisaldub liikmesriikidele ka võimalus kehtestada kiirendatud sisserändemenetlus, mis võimaldab kiiremini värvata kolmandatest riikidest pärit registreeritud tööotsijaid, kes on valitud ELi talendireservis välja kuulutatud vabale töökohale (vt art 19).
Millal jõustub määruse ettepanek?
- Ettepaneku kohaselt jõustub ELi talendireservi loomise määruse ettepanek kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas (vt art 24). Jõustumise täpne aeg ei ole teada, kuid komisjoni eeldab, et ettepanek võetakse vastu 2025. aasta lõpus.
- Kuna talendireservi loomine eeldab ka IT-arendusi, siis ei hakka platvorm tööle 2025. aastal, vaid komisjoni hinnangul võib see juhtuda kõige varem 2027. aastal.
Anna teada, mida arvad Euroopa Liidu talendireservi loomise ettepanekust. Eelkõige ootan vastust kahele küsimusele.
1) Kas sinu hinnangul lihtsustaks talendireservi loomine tööandjate ja kolmandatest riikidest pärit tööotsijate kokku viimist ja rahvusvahelist värbamist?
2) Kas pead oluliseks Eesti liitumist talendireserviga?
Vastust ootan hiljemalt 15. jaanuariks e-posti aadressile marko@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille saadan majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile.