Mida arvad kavandatavatest muudatustest võlgade sissenõudmise osas?
Mis on eelnõu eesmärk?
Eelnõu peamine eesmärk on kaitsta senisest paremini võlgnike huve. Põhiline probleem seisneb selles, et võlgade sissenõudmisega tegelevate ettevõtete tegevus on praegu väga vähesel määral reguleeritud, mistõttu kasutavad sellised ettevõtted võlgade sissenõudmiseks vahel mitteõiguspäraseid meetodeid. Kavandatav eelnõu hakkab laienema ka nn inkassofirmadele ning neile lisanduvad senisega võrreldes mitmed täiendavad nõuded.
Keda mõjutab?
· Võlgade sissenõudmisega tegelevaid ettevõtteid (ehk nn inkassofirmasid)
· Võlgade ülesostmist finantseerivaid ettevõtteid
· Krediidiandjaid, sealhulgas pankasid
· Laenuvõtjaid
Millised on peamised muudatused?
· Inkassofirmadele hakkab kehtima kohustus taotleda Finantsinspektsioonilt tegevusluba (vt eelnõu § 6). Samuti saab Finantsinspektsioon volitused teostada järelevalvet inkassofirmade üle ning karistada nõudeid rikkuvaid inkassofirmasid nii haldus- kui ka väärteokorras.
· Inkassofirmade juhtidele hakkavad kehtima nõuded seoses nende usaldusväärsusega (vt eelnõu § 37). Inkassofirma juhiks võib valida või määrata isiku, kellel on inkassofirma juhtimiseks vajalikud teadmised, oskused, kogemused, haridus, kutsealane sobivus ja laitmatu maine. Lisaks peab valitaval juhil olema vajalikus mahus aega oma tööülesannete täitmiseks vastaval ametikohal ning ta peab sobituma oma teadmiste, oskuste ja kogemuste poolest juhtorgani koosseisu. Seejuures ei ole isikul laitmatu maine, kui Finantsinspektsioon on tuvastanud asjaolud, mis seavad kahtluse alla laitmatu maine olemasolu või kinnitavad laitmatu maine puudumist. Näiteks ei saa pidada isiku mainet laitmatuks juhul, kui:
o teda on karistatud varavastase, majandusalase, ametialase, avaliku usalduse, isikuvastase süüteo või tarbijakaitse väärteo eest ja karistusandmed ei ole karistusregistri seaduse kohaselt karistusregistrist kustutatud või isik on tegelenud liigkasuvõtmisega
o ta ei ole varasemas suhtluses järelevalveasutustega tegutsenud läbipaistvalt, avatult ja koostöövalmilt
o tema suhtes on käimas maksejõuetusmenetlus või välja on kuulutatud tema pankrot, välja arvatud juhul, kui kohus on isiku vabastanud pankrotimenetluses täitmata jäänud kohustustest
o tema suhtes on kohus vastavalt kohaldanud tegutsemiskeeldu või ettevõtluskeeldu, samuti kui tema suhtes on kohaldatud seaduses või kohtulahendis ettenähtud ärikeeld või teataval erialal või ametikohal töötamise keeld või teda on karistatud sellise keelu rikkumise eest.
· Inkassofirmadele hakkab eelnõu kohaselt kehtima minimaalne kapitalinõue 50 000 eurot (vt eelnõu § 46) ja eraldi reeglid selle osas, kuidas ettevõte peab võlglastelt laekunud vahendeid hoidma (vt eelnõu § 47). Näiteks on inkassofirma eelnõu kohaselt kohustatud hoidma krediidisaaja rahalised vahendid eraldi maksekontol ning ta ei või neid kasutada oma majandustegevuses, seda mitte ka juhul, kui krediidiostjaga on sõlmitud krediidihaldusleping, mis näeb ette vastavate vahendite vastuvõtmist krediidisaajatelt.
· Kehtima hakkavad ka tegevus- ja organisatoorsed nõuded inkassofirmadele, sealhulgas nõuded krediiditoimikute pidamisele, sisekontrollile ja sise-eeskirjadele (vt eelnõu 8. peatükk).
· Eelnõu näeb ette Eestis asutatud krediidiinkasso tegutsemise alused teistes riikides ning ka teistes riikides asutatud krediidiinkassode tegutsemise alused Eestis (vt eelnõu 3. peatükk). Praegu selliseid aluseid ei kehti.
· Eelnõu kohaselt hakkavad inkassofirmadele kehtima nõuded võlgnikega suhtlemise osas (vt eelnõu 10. peatükk). Nende nõuete hulgas on näiteks teabe andmise kohustused, samuti kohustus ette näha, kuidas saab esitada kaebusi inkassofirmale.
· Eelnõu hakkab reguleerima olukordi, kus inkassofirma kasutab võlgade sissenõudmiseks kolmandaid isikuid (vt eelnõu 11. peatükk). Sellises olukorras peab inkassofirma hakkama täitma võlgniku suhtes kõiki neid nõudeid, mida tavaliselt täidab krediidiandja.
Millal eelnõu jõustub?
Eelnõu jõustub 30. detsembril 2023. Hetkel krediiditurul inkassona tegutsevad äriühingud, kes soovivad pärast seaduse jõustumist jätkata oma tegevust, peavad Finantsinspektsiooni vastavasisulise tegevusloa saama hiljemalt 29. juuniks 2024.
Anna teada, mida arvad krediidiinkasso valdkonda puudutavast eelnõust. Tagasisidet ootan hiljemalt 20. juuliks e-posti aadressil kaspar@koda.ee. Saabunud tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille edastan rahandusministeeriumile.