11.01.2024
Mida arvad plaanitavast Euroopa Liidu mikroplasti määrusest?
Euroopa Komisjon on tulnud välja mikroplasti määruse ettepanekuga, millega luuakse meetmed, et vältida plastigraanulite tahtmatust keskkonda sattumisest tulenevat mikroplastireostust. Anna hiljemalt 18. jaanuariks teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest.
Mis on plaanitavate muudatuste eesmärk?
Ettepaneku eesmärk on vähendada plastigraanulite sattumist keskkonda
Keda mõjutab?
- Kõiki ettevõtjaid, kes käitlevad Euroopa Liidus üle viie tonni plastigraanuleid aastas
- Euroopa Liidu vedajaid ja kolmandate riikide vedajaid, kes veavad Euroopa Liidus plastigraanuleid
Mis on olulisemad plaanitavad muudatused?
- Ettepaneku kohaselt kehtestatakse üldine plastgraanulite kao ärahoidmise kohustus ettevõtjatele, ELi vedajatele ja kolmandate riikide vedajatele. Kao esinemisel tuleb viivitamata rakendada meetmeid graanulite ära koristamiseks (artikkel 3 p 1). Kadu on plastigraanulite ühekordne või pika aja vältel toimuv levimine käitise piiridest väljapoole keskkonda või plastigraanulite väljapääsemine neid vedavast maanteesõidukist, raudteevagunist või siseveelaevast.
- Ettevõtjad ja ELi vedajad peavad ettepanaku kohaselt teavitama riiklikke pädevaid asutusi oma tegevusest seoses plastigraanulite käitlemisega, või plastigraanulite veoga tegelemisest, sh olulisematest muudatustest (artikkel 3 p 2).
- Komisjoni ettepanek sisaldab mõtet, mille kohaselt liikmesriigi pädevad asutused peavad looma avaliku registri, mis sisaldab neile esitatud infot (artikkel 3 p 4).
- Kõik ettevõtjad, ELi vedajad ja kolmandate riikide vedajad peavad ettepaneku kohaselt võtma järgmised meetmeid (artikkel 4 p 6):
- ennetama ja hoidma ära graanulite väljapuistumist esmasest kaitsekestast;
- tõkestama väljapuistunud graanulite laialikandumist, et hoida ära nende sattumist keskkonda;
- koristama graanulid pärast väljapuistumise või kao juhtumit.
- Plastgraanuleid käitlevad ettevõtjad peavad (artikkel 4 p 1):
- koostama riskihindamiskava ning rakendama ja ajakohastama seda kooskõlas I lisaga;
- esitama oma riskihindamiskava liikmesriigi pädevale asutusele koos ettevõtja vastavusdeklaratsiooniga, mis on välja antud lähtuvalt II lisas esitatud näidisvormist.
- Keskmise suurusega ettevõtjad ja suurettevõtjad, kes käitavad käitisi, kus käideldi eelneval kalendriaastal alla 1 000 tonni plastigraanuleid, ning mikro- ja väikeettevõtjad esitavad pädevale asutusele iga käitise kohta ajakohastatud riskihindamiskava ja uuendatud ettevõtja vastavusdeklaratsiooni, kui viimasest esitamisest on möödunud viis aastat (artikkel 4 p 2).
- Keskmise suurusega ettevõtjad ja suurettevõtjad, kes käitavad käitisi, kus käideldakse aastas üle 1 000 tonni plastgraanuleid viivad igal aastal läbi sisehindamise ja võtavad riskihindamiskava raames ühtlasi täiendavaid meetmeid kooskõlas I lisaga (artikkel 4 p 9).
- Plaanitava määrusega sätestatakse tegevuskoha tasandil läbi viidav sertifitseerimise kohustus. Suurettevõtjad ja keskmise suurusega ettevõtjad peavad tõendama iga käitise puhul, kus käideldi eelneval kalendriaastal üle 1 000 tonni plastgraanuleid, hankides selleks sertifitseerija välja antava tunnistuse (artikkel 5-7):
- Suurettevõtete sertifitseerimise kohustus jõustub 24 kuud pärast määruse jõustumist ja sertifitseerimine tuleb seejärel teostada iga kolme aasta järel.
- Keskmise suurusega ettevõtete sertifitseerimise kohustus jõustub 36 kuud pärast määruse jõustumist ja sertifitseerimine tuleb seejärel teostada iga nelja aasta järel.
- Nõudest on vabastus mikro- ja väikeettevõtjatele ning käitiste puhul, kus käideldakse aastas alla 1 000 tonni plastgraanuleid. Nõuetele vastavuse tõendamiseks tuleb ettevõtjal esitada vastavusdeklaratsioon ning sertifitseerimine ei ole vajalik.
- ELi vedajad ja kolmandate riikide vedajad peavad tagama, et peale- ja mahalaadimise, veo ning puhastus- ja hooldustoimingute ajal rakendatakse III lisas sätestatud meetmeid, näiteks kontrollima peale- ja mahalaadimise ajal ja pärast seda, et graanulid on enne pealelaadimis-/mahalaadimiskohast lahkumist transpordivahendi välispinnalt nõuetekohaselt eemaldatud; teavitama selgelt laadimisnõuetest ning parandama võimaluse korral kahjustatud pakendi (nt kasutades poome, tõkkeid ja teipi) ja tagama ülejäänud graanulite püsimise koormaruumis (artikkel 4 p 5 ja lisa III).
Millal jõustuvad muudatused?
Määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu
Teatajas. Hetkel ei ole teada, millal määrus jõustub. Liikmesriigid peavad määrust kohaldama alates kuupäev, mil möödub 18 kuud määruse jõustumisest.
Anna teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 18. jaanuariks e-posti aadressile ireen.tarto@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille edastan kliimaministeeriumile.