Mida arvad plaanitavatest muudatustest välismaalaste seaduses seoses Euroopa Liidu sinise kaardiga?
Mis on eesmärk?
Plaanitavate muudatuste eesmärk on võtta Eestis õigusesse üle Euroopa Liidu direktiiv 2021/1883, mis käsitleb kolmandate riikide kodanike kõrget kvalifikatsiooni nõudva töö eesmärgil riiki sisenemist ja seal elamise tingimusi. Selle direktiivi eesmärk on luua selge ja läbipaistev Euroopa Liidu ülene vastuvõtusüsteem, mis meelitaks Euroopa Liitu kolmandatest riikidest kõrgema kutsekvalifikatsiooniga töötajaid, hoiaks neid Euroopa Liidus ja soodustaks nende liikuvust
Keda mõjutab?
- ettevõtteid, kelle juures töötab Euroopa Liidu sinise kaardi valdajaid
- välismaalasi, kes valdavad Euroopa Liidu sinist kaarti või soovivad seda taotleda tulevikus
Mis on Euroopa Liidu sinine kaart?
Euroopa Liidu sinine kaart on välismaalaste seaduse kohaselt elamisluba töötamiseks, mis antakse välismaalasele Eestis elamiseks ja töötamiseks kõrget kvalifikatsiooni nõudval ameti- või töökohal. Tööandja on kohustatud maksma sellisele välismaalasele vähemalt 1,5-kordset Eesti keskmist palka.
Millised on olulisemad plaanitavad muudatused?
- Eelnõu lühendab Euroopa Liidu sinise kaardi taotlemiseks vajalikku töölepingu kehtivusaega (vt eelnõu § 1 punktid 12 ja 13). Kui praegu peab sinise kaardi taotlemiseks välismaalase tööleping olema sõlmitud tööandjaga vähemalt üheks aastaks, siis edaspidi piisab ka vähemalt pooleaastase kehtivusajaga töölepingust.
- Kui praegu võib Euroopa Liidu sinise kaardi valdaja selle kehtivusajal olla töötu ühel korral kuni kolm kuud, siis eelnõu kohaselt võib ta edaspidi olla sinise kaardi kehtivusajal töötu kokku kuni kolm kuud, kui tal on sinine kaart olnud alla kahe aasta või kokku kuni kuus kuud, kui tal on sinine kaart olnud vähemalt kaks aastat (vt eelnõu § 1 punkt 14).
- Eelnõu võimaldab teise liikmesriigi sinise kaardi valdajal Eestis viibida kuni 90 päeva 180-päevase ajavahemiku jooksul selleks, et teha tööandja ärihuvides ajutist tööd, mis on otseselt seotud sinise kaardi valdaja töökohustustega ning hõlmab ärikohtumisel, konverentsil või seminaril osalemist, ärikokkuleppega seotud läbirääkimiste pidamist, müügi- või turundustegevust, ärivõimalusega tutvumist või koolitusel osalemist (vt eelnõu § 1 punkt 3). Kui teise liikmesriigi sinise kaardi valdaja töö väljub nendest raamidest, peab ta taotlema Eestis töötamiseks elamisluba või Eesti sinist kaarti. Praegu tuleb nii Eestis kui ka teistes liikmesriikides tööle asumiseks taotleda asukohariigist eraldi luba ning ainult teatud kutsealal võib töötada ilma elamisloa või muu analoogse loata.
- Eelnõu täpsustab kõrgema kutsekvalifikatsiooni mõistet ja haridusnõudeid, millele peab Euroopa Liidu sinise kaardi valdaja haridus vastama (vt eelnõu § 1 punktid 8 ja 9). Eelnõu näeb ette, et kõrgemat kutsekvalifikatsiooni kinnitavad edaspidi kõrghariduskvalifikatsiooni tõend või kõrgema tasandi kutseoskused. Eelnõu eeldab, et kõrgema tasandi kutseoskused on info- ja kommunikatsioonitehnoloogia juhtidel ja tippspetsialistidel, kelle erialase töö kogemuse kestus sinise kaardi taotlusele eelnenud seitsme aasta jooksul on vähemalt kolm aastat.
- Edaspidi on sisserände piirarvu alt väljas välismaalased, kellel on endise sinise kaardi valdajana liikmesriigi pikaajalise elaniku elamisluba (vt eelnõu § 1 punkt 5).
- Eelnõu näeb ette, et politsei- ja piirivalveamet peab edaspidi keelduma tähtajalise elamisloa töötamiseks andmisest, kui tööandja ettevõte, kasutajaettevõtja või vastuvõttev üksus on asutatud või tegutseb peamise eesmärgiga hõlbustada välismaalaste Eestisse saabumist (vt eelnõu § 1 punkt 6).
Millal jõustuvad plaanitavad muudatused?
Muudatused jõustuvad eelnõu kohaselt üldises korras ehk kümnendal päeval pärast nende avaldamist Riigi Teatajas. Eesti peab ELi direktiivi üle võtma hiljemalt 18. novembriks 2023.
Anna teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest välismaalaste seaduses seoses Euroopa Liidu sinise kaardiga. Vastust ootan hiljemalt 29. augustiks e-posti aadressile marko@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille saadan siseministeeriumile.